AW: Svjetsko Prvenstvo 2010 u Africi
"Crne zvezde" za čast Afrike
Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.
Gana će braniti čast afričkog kontinenta u četvrtini finala 19. Svetskog fudbalskog prvenstva. "Crne zvezde" su sa 2:1 pobedili Sjedinjene Američke Države. Vodeći gol za tim koji predvodi Milovan Rajevac dao je već u petom minutu Kevin Princ Boateng, a iz penala je u 62. izjednačio Lendon Donovan, trećim golom na ovom Mundijalu. Pošto se posle 90 minuta nije znao protivnik i rival Urugvaja u četvrtini finala, ušlo se u produžetke, u čijem početku su "crne zvezde" opet brzo povele. Strelac je bio Asamoa Gijan, u trećem minutu "ekstra vremena". Gana je na ovaj način napravila korak dalje, s obzirom da su na prethodnom Mundijalu zausatvljeni u osmini finala, kada ih je eliminisao Brazil, sa 3:0. Na drugoj strani, Amerikanci nisu uspeli da se osvete Afrikancima za poraz u tadašnjoj grupi E, od 1:2.
U 50. meču na ovom šampionatu odigranom na stadionu "Rojal Bafokeng", prvi šut u okvir gola viđen je u četvrtom minutu, kada je sa 20-tak metara Klint Dempsi "zagrejao dlanove" golmana Gane, Ričarda Kingsona. A onda već u sledećem minutu viđen je i prvi gol. Ganjani su na polovini terena oteli loptu Amerikancima, a posle trka od nekih 30-tak metara. sa ivice šesnaesterca, loptu je u mrežu snažnim prizemnim udarcem u ugao poslao nesuđeni igrač Crvene zvezde, Kevin Princ Boateng. Posle ovog gola, tim Milovana Rajevca nije posustajao, već je nastavio sa pitiscima, kako sa leve, tako i sa desne strane. U 12. minutu, opet je pokušao strelac gola, ali je ovog puta lopta otišla daleko preko gola "čuvara mreže" Evertona, Tima Hauarda. Afrikanci su u tim trenucima presretali Amerikance već na sredini terena, ne dozvoljavajući im da se "pošteno" približe njihovom golu.
Prvu opasniju priliku, "jenkiji" su stvorili tek u 22. minutu, kada je Bob Bredli sa leve strane ušao u kazneni prostor, ali je loptu upućenu ka Robiju Fajndliju presreo Kingson. Dobru polupriliku "crne zvezde" stvorile su i u 27. minutu, ali je ona ipak propala zbog ne baš najbolje saradnje Boatenga i Asamoe Gijana. Iako su imali situaciju "dva na dva". Već posle trideset minuta igre, viđena je i prva izmena, kada je selektor SAD izveo Rikarda Klarka i uveo Morisa Edua, ali ne zbog povrede, već očigledno zbog nezadovoljstva igrom fudbalera koji je dobio prvi žuti karton na utakmici. U pojedinim trenucima, na 30-tak metara od gola Hauarda, moglo se videti i osam igrača nominalnog domaćina, naspram četiri ili pet gostiju. Nešto kasnije, u 35. minutu, Kingsonu je opasno pripretio Fajndli, ali je golman Vigana ipak nogom sprečio iznenađenje. Slično je odreagovao i njegov kolega, Hauard posle dva minuta, kada je onemogućio pokušaj Kvadva Asamoe.
U nastavku, meča "jenkiji" su krenuli silovito, a odličnu priliku imao je nov i igrač Beni Fejlhaber koji je sa dva, tri metra pogodio ruku odlično postavljenog Kingsona. Šansa je stvorena posle kašnjenja Džonatana Mensaha i dodavanja Džozija Altidora. U tih prvih, desetak minuta nastavka, Amerikanci su pritisli Ganjane koi su uzvraćali kontranapadima koji nisu bili ni upola opasni kao oni iz prve deonice. Sve to je materijalizovano u 62. minutu, kada je je možda i najslabiji u timu Gane, Džonatan Mensah oborio Dempsija u kaznenom prostoru. Mađar Viktor Kasai je bez mnogo razmišljanja dosudio penal, koji je iskoristio najbolji strelac SAD, Lendon Donovan. Igrač od koga se mnogo više očekivalo, tokom prvih sat vremena igre, tek je tad dospeo u centar pažnje. Šutirao je u levi ugao Kingsonovog gola, koji je poleteo u desno. Lopta je okrznula stativu i odbila se u mrežu, dovoljno za 1:1.
Kao što su u prvom delu, Ganjani krenuli snažno posle vodećeg gola, tako su i Amerikanci postupili. Pritiskali su, a u jednom od napada, od Altidora, za deli sekunde je bio brži Kingson. U tim trenucima, "jenkiji" su i stigli prednost Gane u posedu loptu, odnosno sveli je na "51%:49%". Dobru šansu u 75. minutu imao je i sin selektora Bredlija, Majkl, ali je njegov udarac sa desetak metara zaustavio do tada odlični Kingson. Nova prilika viđena je i pet minuta kasnije, kada je Rajevčeva odbrana opet "zaspala", ali je Altindor u padu, a nekoliko metara šutirao pored gola. Kada je reč o napadima Gane, oni su bili sporadični i slabo organizovani, a ulazak Stivena Apije nije mnogo promenio. Kada god su imali loptu, oko njih su bila dva ili tri igrača u belim dresovima. Do kraja 90. minuta, meča, Ganjani su bili opasniji, ali ne i efikasni.
Tu neefikasnost veoma brzo je ispravio Asamoa Gijan koji je u trku, odlično primio dugometni pas Ajeva, izdržao nalete timskog kolege iz Rena, Karlosa Bokanegre i Džeja Demerita i iz „srca" šesnaesterca loptu zakucao iza leđa Hauarda. Već tada, Ganjani su počeli da pomalo kradu vreme, ali i da iskusno čuvaju loptu, na sredini terena. U drugih 15 minuta, Amerikanci nisu imali šta da izgube, pa je težište igre prebačeno na polovinu Gane. Međutim, nijedan od tih napada nije bio dovoljno dobar da se promeni rezultat. Mada je bilo onih koji su se mogli podvesti pod polušanse. Bili su blizu gola, ali ne dovoljno blizu.
Jednostavno, tim Boba Bredlija nije imao snage za 120 minuta igre, ali ni nove sreće i gola u poslednjim trenucima, kao što je bilo protiv Slovenije.
SAD - GANA 1:2 (1:1)
STADION: Rojal Bafokeng, Rustenburg
GLEDALACA:
SUDIJA: Viktor Kasai (Mađarska)
STRELCI: Donovan 62'p - Boateng 5', Gijan 93'
ŽUTI KARTONI: Klark, Čerundolo, Bokanegra (SAD) - Džonatan Mensah, Ajev (Gana)
SAD(4-4-2): Hauard - Čerundolo, Demerit, Bokanegra, Bornstajn - Dempsi, Bredli, Klark (od 30. Edu), Donovan - Altidor (od 90. Gomez), Fajndli (od 46. Fejlhaber). SELEKTOR: Bob Bredli
GANA (5-4-1): Kingson - Inkom (od 112. Muntari), Mensah, Džonatan Mensah, Džon Mensah, Pantsil, Sarpei (od 72. Adi) - Asamoa, Boateng (od 78. Apija), Anan, Ajev - Gijan. SELEKTOR: Milovan Rajevac