Quantcast
Aktuelles
Digital Eliteboard - Das Digitale Technik Forum

Registriere dich noch heute kostenlos, um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereichen, welche für Gäste verwehrt bleiben

Registriere dich noch heute kostenlos, um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereichen, welche für Gäste verwehrt bleiben

Cyfrowy Polsat: MPEG-2 jednak do końca września?

Registriert
17. März 2009
Beiträge
29.180
Lösungen
8
Reaktionspunkte
18.072
Punkte
1.083
Ort
Unter ne Brücke
jednak 4 miesiace puzniej jak zakladano , ale bedzie sie dzialo :DDD


30.09.2014 r. pisaliśmy o tym, że 31 maja 2015 roku wszystkie kanały należące do grupy Polsat zmienią format kompresji obrazu z przestarzałego i nieefektywnego systemu MPEG-2 na rzecz standardu MPEG-4, dającego nowe możliwości i mniejsze zużycie pojemności satelitarnej. Okazuje się, że przesunięto datę zakończenia tego procesu na późniejszy termin. Telewizja Polsat ponownie poinformowała o tym operatorów kablowych. Nie są znane przyczyny, ale domyślać się należy, że proces przejścia z MPEG-2/SD na MPEG-4/SD nie jest taki prosty.
Cyfrowy Polsat S.A. podjął decyzję o zmianie sposobu kodowania sygnału video z MPEG-2 SD na MPEG-4 SD. Zmiana dotyczy wszystkich programów umieszczonych na transponderach Cyfrowego Polsatu. Przełączenie nastąpi w nocy z 30 września na 1 października 2015 r. Wcześniej nie będzie dostępny z satelity sygnał MPEG-4.
Taką informację ostatnio wysłała Telewizja Polsat do operatorów sieci kablowych. Zmienia się więc sytuacja, co do rezygnacji ze standardu MPEG-2 z przekazów satelitarnych w polskich platformach, a przypomnijmy, że Polsat dostarcza sygnał wielu swoich stacji nie tylko do własnej platformy, ale także do oferty nc+, TNK, Smart HD+ czy Orange, nie mówiąc o kablówkach.
Informację pośrednio potwierdza rzecznik prasowa Cyfrowego Polsatu, Olga Zomer:
Jako platforma podjęliśmy decyzję o przejściu wyłącznie na standard kompresji MPEG-4. Pierwsze, wybrane kanały będziemy przełączać na MPEG-4 już w czerwcu, a proces planujemy zakończyć do października br. Klientom posiadającym dekodery SD proponujemy ich bezpłatną wymianę na urządzenia HD MPEG-4.
Proces przejścia z SD/MPEG-2 do SD w MPEG-4 w Cyfrowym Polsacie będzie się odbywał stopniowo od czerwca aż do finalnego przejścia na MPEG-4 z końcem września… o ile wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Największa platforma DTH w Polsce zapewnia, że będzie tę zmianę odpowiednio komunikować klientom.
Cyfrowy Polsat zapewnił kablówki, że wszystkie moduły CAM i PROCAM, za pośrednictwem których odbierane są programy Telewizji Polsat Sp. z o.o. przystosowano do obsługi programów w standardzie MPEG-4, więc tu nie ma problemów.
Jest jeszcze jedna zagwozdka, a mianowicie dotycząca kanałów Polsatu z oferty TNK, czyli prepaidowej oferty nc+ na poziomie SD. Czekamy na informację z Cyfrowego Polsatu, jak ten problem zostanie rozwiązany. Należy zwrócić uwagę, że bardzo popularna oferta TNK dawno temu została zapowiedziana do 31.10.2016 r. i chyba ktoś wtedy nie przewidział, że potrzeba techniczna i finansowa spowoduje, że zaistnieje pilna konieczność jej wcześniejszego zakończenia, bo koszty wynajmu pojemności na satelicie będą już zbyt wysokie. Nie wiadomo, czy i kiedy zostanie zastąpiona przeniesieniem tych użytkowników do nowej oferty nc+ telewizja na kartę już w HD (czyli w MPEG-4).
Proces ten powinien być gwałtownie przyspieszony przez nc+, by między innymi uregulować ofertę i sprowadzić 5 różnych ofert prepaid do jednej i to takiej czytelnej. Niestety można się liczyć z tym, że część użytkowników kart TNK wcale nie będzie chciała z niej skorzystać, bo mają tuner SD i nie będą chcieli przejść na HD, bo tak naprawdę wystarcza im 5 kanałów z bezpłatnej oferty. I co wtedy? Teoretycznie mają prawo domagać się wypełnienia tego co zapowiedziano, czyli terminu działania kart TNK. Oprócz tego będą musieli kupić nowy tuner HD chyba, że nc+ dostarczy im w promocji dekodery HD za darmo lub za 1 zł.
Zmiana anteny może być konieczna! Zwłaszcza może to dotknąć posiadaczy mniejszych czasz o średnicach 60 – 70 cm, którzy mogą stanąć przed potrzebą zmiany na antenę nieco większą – 80 – 90 cm, aby nie było problemów z odbiorem kanałów SD i HD w DVB-S2 z powszechnie stosowaną w takim przypadku modulacją 8PSK. Najłatwiej sprawdzić to na kanale TVN (SD) i TVN HD podczas deszczu/śniegu, najlepiej na samym początku opadów. Jeśli antena jest zbyt mała (70 cm) lub mało precyzyjnie ustawiona (zmora w Polsce) to kanał TVN HD zwykle szybko znika i jest czarny obraz, a po przełączeniu na TVN (w SD – DVB-S) obraz jest. Jeśli opady są bardzo mocne, to i tu obraz znika. To podstawowy objaw tego, że dla kanałów transmitowanych w DVB-S2 (modulacja 8PSK) antena jest zbyt mała, bo nie ma zabezpieczenia na sygnał o kilka dB. Dobrze ustawiona antena 80 – 90 cm daje ten dodatkowy margines na opady lub chmurę burzową, by odbiór był ciągły.
Problemów z tym procesem będzie dużo, więc od połowy roku do 1.10.2015 roku może być dużo pracy dla firm tv-sat i instalatorów.
źródło: satkurier.pl
 
Zurück
Oben