Information ausblenden
Das Digital Eliteboard ist ein Kostenloses Forum. Wenn du alle Bereiche sehen möchtest oder Fragen hast, musst du dich zunächst Registrieren.

Jetzt Registrieren

Sport i Përgjithshëm

Dieses Thema im Forum "Kultura dhe Sport" wurde erstellt von Bessat, 23. Mai 2009.

 1. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  ketu mundet me shkruajtur krejt per sportin shqiptar ose te huaj
   
  #1
  murati gefällt das.
 2. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  Box

  Box

  Nasi Hani nokaut që në raundin e parë
  [​IMG]
  Edhe pse ishte paraparë që kjo përballje e parë e Nasi Hanit të zgjasë gjashtë raunde, ai karrierën e boksit profesionist e filloi duke e nokautuar, boksierin 30 vjeçar polak, Dariusz Balla, vetëm brënda 1 minute e 25 sec.
  22 maji, ishte ditë kur filloi numërimi i parë në gjashtë raundet ( e parapara) të boksit profesionist, për struganin Nasi Hani, boksier i peshave të rënda deri 91 kg.
  Dariusz Balla, boksieri 30-vjeçar polak, ishte “kafshatë” e lehtë për boksierin strugan të peshave të rënda, Nasi Hani, me disa goditje të fuqishme, duke dëshmuar cilësi, aftësi dhe goditje shkatërruese për kundërshtarin, e rrëzoi përtokë, duke e shënuar fitoren e tij të parë bindëse me TKO.
  Për kënaqësinë e mijëra shqiptarëve të pranishëm në këtë spektakel boksi profesionist, Nasi Hani, kënaqi kërshërinë e sportdashësve me fitoren e pritur dhe të premtuar nga vetë Hani, i cili kishte premtuar shprehimisht: “Dua që të luftoj nën flamurin kuq e zi, me shkabën dykrerëshe, e atë e dëshirojnë dhe të gjithë shqiptarët. Jam i përgatitur për çfarëdo sfide. Ringu është arena ku do të dëshmoj të gjitha cilësitë e mia. Shprehë bindjen time, për një spektakël në boksin profesional, ku do të shënoj fitore bindëse dhe për kënaqësinë edhe të shumë bashkatdhetarëve sportdashës, do ta valoj flamuri kuq e zi, në “Casino Kursal”- ishte shprehur para përballjes Nasi Hani. Këtë e arsyetoi plotësisht për opinionin, trajnerin dhe menaxherët e shumtë që e kanë përcjellur këtë sfidë të tij të parë.
   
  #2
 3. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  AW: Sport i Përgjithshëm

  Lacio ofron 6 milion euro per Xhemailin


  " C a l c i o m e r c a t o "
  njofton se Lacio ka bërë
  një ofertë prej gjashtë milionë
  eurosh për mesfushorin
  e Torinos, Blerim
  Xhemaili. Mesfushori nga
  Tetova me pasaportë
  zvicerane ka qenë njëri
  nga lojtarët më të mirë
  këtë sezon te Torino duke
  tërhequr vëmendjen e
  shumë skuadrave të Serie
  A. 23 vjeçari ka kontratë
  me Torinon deri në vitin
  2012 , mirëpo ai ka
  dëshirë të transferohet në
  një skuadër më të madhe,
  dhe nëse Torino largohet
  nga Serie A, padyshim që
  Xhemaili do ta pranojë
  ofertën e Lacios. Këtë
  fundjavë zhvillohet xhiroja
  e fundit në Serie A,
  ndërsa Torino ende
  rrezikohet për të rënë nga
  elita e futbollit italian, për
  më keq, në javën e fundit
  përballet me Romën
   
  #3
 4. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  Shqiperia vs. Portugalia

  Intervista

  Trajneri i Shqiperise: Ne do të bëjmë një lojë defensive, por të hapur dhe me vështrim të shpeshtë nga sulmi. Mund të them se do të luajmë 4-4-2, por çështja qëndron te sistemi i lojës që do të përdorim. Të jemi kompakt e të sigurt në mbrojtje, por në të njëjtën kohë të jemi edhe të rrezikshëm në sulm. Luajmë në shtëpinë tonë, dhe nuk mund të mbrohemi gjatë gjithë kohës”.
  FORMACIONI
  “Nëse do të më pyesnit se kush do të luajë nesër, unë do të dëshiroja t’ua thosha, por ne kemi akoma edhe një seancë stërvitore. Duke ju respektuar juve, nuk dëshiroj t’u them diçka që nuk mund të jetë e vërtetë. Pasi për të thënë 11-shin unë duhet të jem 100 për qind i sigurt. Dua të jem profesional, e këtë do të doja t’ua thosha nesër, ose pas stërvitjes së mbrëmjes”

  SKEMA
  “Në lidhje me sistemin e lojës, për mua rëndësi ka koncepti i saj. Është strategjia që t’i ndërton për të fitua një ndeshje. Ne do të bëjmë një lojë defensive, por të hapur dhe me vështrim të shpeshtë nga sulmi. Mund të them se do të luajmë 4-4-2, por çështja qëndron te sistemi i lojës që do të përdorim. Të jemi kompakt e të sigurt në mbrojtje, por në të njëjtën kohë të jemi edhe të rrezikshëm në sulm. Luajmë në shtëpinë tonë, dhe nuk mund të mbrohemi gjatë gjithë kohës”.


  ROLET
  “Kam provuar (Elvin) Beqirin si shkatërrues, pasi dëshiroj të shoh të gjitha situatat në një ndeshje. Të gjithë mesfushorët shqiptarë si Duro, Skela, Hyka, Lika, Muzaka, Bylykbashi, që të gjithë janë më shumë ofensivë. Por, ne kemi nevojë të jemi pak agresivë kundër Portugalisë, dhe mendoj se Beqiri në atë pozicion i jep qetësi lojës, e organizon atë”

  DEBUTIMI
  “Ndeshja është shumë e rëndësishme për mua, pasi është kontakti i parë imi me futbollin dhe tifozët shqiptarë. Dua të ndërtoj një urë midis nesh, dua që t’i besojmë reciprokisht njëri-tjetrit. Kam ardhur këtu për të ndërtuar diçka të bukur në perspektivën e futbollit shqiptar. Natyrisht, që rezultati është diçka e rëndësishme për atë lidhje midis meje e fansave. Por, edhe nëse humbasim ndaj një ekipi të fuqishëm e bëjmë një ndeshje të bukur, që njerëzit të thonë pas ndeshjes se jemi krenarë për ekipin tonë Kombëtar”

  NEGATIVE
  “Vlerësim negativ do të përcaktoja pamundësinë e kohës, për t’i pasur të gjithë lojtarët në të njëjtën kohë, pasi ata i pata të gjithë bashkë vetëm nga dita e martë. Pra janë vetëm tri ditë kohë së bashku. Kjo është ndeshja ime e parë, dhe si trajner patjetër që më duhej më shumë kohë”

  POZITIVE
  “Në ekipin shqiptar ekziston një atmosferë e bukur, e këndshme. Por, ajo që do të thosha se është më pozitivja, është fakti se asnjë nga lojtarët nuk është i dëmtuar dhe punuan më dëshirë. Unë kam një ndjenjë të mirë profesionale dhe të vërtetë, kjo është e rëndësishme. ‘Team-spirit’- Shpirti i ekipit, kjo është e rëndësishme për të marrë rezultat pozitiv”.

  TË RINJTË
  “Jam i kënaqur me atë që kanë treguar lojtarët e rinj, të cilët janë e ardhmja e Shqipërisë. Jam i lumtur pasi shoh potencial tek ata. Është pak e vështirë t’i përfshij në ndeshjen kundër Portugalisë menjëherë, por qëllimi im është që pas ndeshjes së parë (kundër Portugalisë) e ndoshta edhe pas së dytës (kundër Gjeorgjisë) për të ndërtuar një ekip të ri, shumë të fuqishëm, prandaj jam kaq i lumtur”.
   
  #4
 5. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  Kombetarja Loje Miqesore

  Te Mërkuren miqësorja Shqipëri - Gjeorgji

  [​IMG]  Kombëtarja është rikthyer në Durrës ku po përgatitet për miqësoren e së mërkurës ndaj Gjeorgjisë. Trajneri Kuzhe në këtë përballje ka mundësinë të vërë në provë shumë lojtarë të rinj, të cilët presin debutimin si Ujkani, Sefa apo Vila. Takimi që do të luhet në stadumin “Qemal Stafa” do të jetë i 11-ti. Kuqezinjtë nga sfidat e mëparshme kanë fituar 3, barazuar 1 dhe humbur 6. Përfaqësuesja gjeorgjiane që klasifikohet e 105 në renditjen e FIFA-s drejtohet nga një emër i njohur, ish-trajneri i Interit, Hektor Kuper.
   
  #5
 6. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  AW: Sport i Përgjithshëm


  I ati i Canes rrezikon burg, lojtari drejt Hamburgut

  Derisa kapiteni shqiptar i Marsejes eshte ne pritje te klubit te ri ne te cilin do te vazhdoje karrieren, babi i tij perballet me probleme ligjore.
  [​IMG]
  Agim Cana, babai i futbollistit te shquar te Olimpikut te Marsejes eshte akuzuar se ka kryer ne menyre te paligjshme, ushtrimin e profesionit te agjentit (ai kercenoi nje komisioner gjate bisedimeve per zgjidhjen e kontrates, ne momentin kur Lorik Cana duhet te largohej nga klubi i PSG-se, per te kaluar te Olimpiku i Marsejes) dhe kulmi ka arritur kur sipas deshmive, Agim Cana i ka thene Michel Moutier: "Ne do t'ju tregojme metodat shqiptare", duke imituar nje arme...). Monga, menaxheri i Canes nga ana tjeter, do te pergjigjet per "bashkefajesi te paligjshme dhe fshehje te praktikes se profesionit te lojtarit, puna si agjent, abuzim te te mirave sociale, si dhe falsifikim". Jane marre ne konsiderate te gjitha pagesat e bera mes te treve, nga maji 2005 deri ne shtator 2006. Akuzat e diskutueshme nga avokati i tij, Fabrice Xhileta, ne gazeten "La Marselieze", para shfaqjes se klientit te tij: "Nuk ka asgje te gabuar, faturat jane atje. FIFA e lejon rregulloren, qe babai te perfaqesojne te birin. Federata nuk merr parasysh ne kete rast, veprime disiplinore. Kthimi per investitoret eshte nje praktike e biznesit". Por as kjo nuk mund ta pengoje prokurorine, qe te kerkoje 18-muaj burg dhe nje mase denimi prej 130 000 euro gjobe, kunder Agim Canes dhe nje denim te pezulluar nje vit, 230 000 euro gjobe dhe tre-vjecar te ushtruar kunder ndalimit, ndaj Patrick Mongas.
   
  #6
 7. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  AW: Sport i Përgjithshëm

  Seferi më 11 korrik
  në Stamboll


  Më në fund do të vijë
  edhe përballja e parë e
  Nuri Seferit nën siglën e
  "Arena Box Promotion",
  njërës prej kompanive
  më të mëdha botërore
  të promocionit të boksit
  profesionist. Më 11
  korrik ai do të jetë pjesë
  e mbrëmjes që zhvillohet
  në Stamboll të
  Turqisë dhe ku vendasi
  Selcuk Aydin do të
  luftojë për titullin
  evropian të peshës velter
  përballë Jackson
  Osei Bonsu. Akoma
  nuk është bërë i ditur
  kundërshtari i Seferit
  për këtë përballje.
  Sipas planeve të
  kampit të "Tajsonit
  shqiptar" dhe menaxherit
  të "Arena Box Promotion",
  Ahmet Oener,
  boksieri shqiptar do të
  zhvillojë dy apo tre duele
  përgatitore para se
  të sfidojë ndonjë titull
  të rëndësishëm
  ndërkombëtar për
  peshën "cruiser". Aktualisht
  Seferi mban
  brezin e kampionit të
  botës për peshën e tij
  në versionin GBU

  ---
   
  #7
 8. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  AW: Sport i Përgjithshëm

  Mesfushori shqiptar i FC Torinos, Blerim Xhemaili, për 13 milionë franga zvicerane (8.5 milionë euro) do të kalojë tek Palermo me të cilët do të firmos deri në vitin 2013, shkruan gazeta zvicerane Blick.ch. Ky transfer do ta bëjë atë lojtarin
  më të shtrenjtë në historinë e futbollit zviceran, rekord që deri mbahej nga Patrick Müller, i cili në vitin 2000 për 12,75 milionë franga kaloi nga Lyoni në Grashopers. Xhemaili në Palermo ka kaluar me insistimin e madh të ish-portierit legjendar të Italisë, Valter Zenga, i cili aktualisht është trajner në Palermo.
  “Zenga domosdoshmërisht e do Xhemailin”, shkruante më tutje Blick.ch. Ai do të jetë një yll i ri i Palermos, së bashku me ish-sulmuesin e Juventusit, Fabricio Miccoli dhe portierin e reprezentacionit të Italisë, Marco Amelia. Trajneri Valter Zenga para ca ditësh ka dhënë një deklaratë bombë, duke theksuar se: "Me Palermon mund të bëhemi kampion. Wolfsburg u bë kampion në Gjermani, Bordo në Francë, atëherë pse Palermo mos të bëhet kampion në Itali?”, ka thënë ai.
  Për Xhemailin më herët të interesuar kanë qenë: Fiorentina, Udinese, Lazio dhe Napoli. Të kujtojmë se Blerim Xhemaili kishte kontratë me Torinon deri më vitin 2012 (fitonte 3 milionë franga në vit), duke u transferuar nga Bolton Wanderers.
   
  #8
  biha gefällt das.
 9. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  Panik ne Premier League

  Panik ne Premier League. 6 futbolliste rrezikojne te jene infektuar me virusin HIV/AIDS pasi kane kryer marredhenie seksuale me te njejten femer e cila ka rezultuar pozitive. Lajmin trondites e ben te ditur tabloidi britanik “The Sun”
  duke pohuar se nuk dihet ende nese femra e panjohur e ka marre virusin para apo pas kontaktit me lojtaret, emrat e te cileve nuk behen te ditur. “Nuk kane folur me familjet e tyre per kete ceshtje sepse nuk duan t’i shqetesojne.

  Jane te vetedijshem per skandalin qe do krijonte kjo histori nese rezulton e vertete. Eshte si nje bombe me sahat, pasi nese dalin pozitive, atehere ky do te ishte fundi i karreieres se tyre”, shprehet nje burim anonim. Vajza ka pasur marredhenie me futbollistet pas ndarjes nga i dashuri.
   
  #9
  biha gefällt das.
 10. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  Box

  Vëllezrit Seferi, faqebardhë para bashkombasve të vet

  Mbrëmë në Gostivar, për herë të parë para bashkombasve të vet në qytetin e tyre të lindjes, dy profesionistët e boksit ndërkombëtar në peshat “cruiser”, vëllezrit Seferi, korrën fitore kundër dy hungarezëve Tomas Polster dhe Gyorgy Mihalik.
  Pas ndeshjes së parë mes Sefer Seferit kundër Gyorgy Mihalik, ku fitues doli Seferi, lufta kryesore e mbrëmjes ishte ajo e Nuri Seferit kundër Tomas Pollsterit. Boksieri nga Gostivari në këtë luftë bënte gara për renditje sa më të mirë për luftat e ardhëshme të cilat do ti mundësonin të luftojë edhe për titullin e kampionit të botës në kategori tjera. Nuriu vetëm pas dy minuta luftë në raundin e dytë erdhi deri tek fitorja edhe atë me “nok aut”.
  Nuri Seferi së bashku me vëllain (Sefer Seferi) nga viti 2007 organizojnë evenimente të boksit dhe boksojnë shpesh herë, qoftë në Zvicër apo në Maqedoni por tani kanë filluar edhe në Shqipëri e Kosovë. Ndryshe Nuri Seferi në muajin Dhejtor të vitit 2008 u ngrit në pozitën Nr. 18 në ranglisten Europiane (EBU).
  Vlenë të theksohet se vëllezrit Seferi edhe pse jetojnë në Zvicër, ata boksojnë nën ombrellën e Federatës Shqiptare të Boksit Profesionist. Ndërsa luftën e ardhshme e paralajmërojnë për 28 nëntor në Tiranë.
   
  #10
 11. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  Boxi Shqipëtar

  Nasi Hani bokson kundër hungarezit Kristian Jaksi
  Në momentin e fundit, vetëm disa ditë para meçit, Federata e boksit profesionist në zvicërr, ka njoftuar stafin e boksierit shqiptar Nasi Hani, se nuk do të boksojë kundër boksierit polka Radoslaw Musial, pork y është zëvëndësuar më boksierin hungarez, 24 vjeçarin Krisztian Jaksi. Boksieri profesionist shqiptar nga Struga, Nasi Hani, në përballjen e tij të dytë, nesër, më datë 29 gusht, kundërshtrar në ring do ta ketë boksierin hungarez Krisztian Jaksi. Kjo iu bë e ditur vetëm para katër ditët e fundit stafit të Nasi Hanit në Zvicër. Ky meç do të mbahet në Bazel të Zvicrrës.
  Nasi Hani, sipas stafit të tij është i pregatitur mirë për sfidën e radhës, duke shtuar se, pasi përfundoi fazën e parë të pregatitjeve në “Gleasons gym” në Neë York, nën përkujdesjen e trajnerit Bob Jackson, fazën përfundimtare pregatitore, për aspektin tekniko-taktik, e ka zhvilluar në Zvicërr.
  Për fazën përfundimtare të pregatitjeve, menaxheri Danniel Hartman, që është edhe president i “Boxing Kings”, ka angazhuar pos të tjerëve, edhe trajnerin Konrad Mitelmajer, trajner i mirënjohur në “Universum” të Gjermanisë, që dikur ishte trajner i boksierit kubanez Juan Karlo Gomez, ish kampion botëror, dhe shumë boksierëve të tjerë të spikatur.
  Nasi Hani, edhe më parë, gjatë kontakteve si dhe gjatë bisedës së fundit telefonike, lidhur me pregatitjet dhe për zëvëndësimin e kundërshtarit shkurt deklaroi: “ Nuk kam koment. Nuk është punë e imja të komentoj gjërat, por puna ime është të realizoj programin e pregatitjeve që janë mjaft të mundimshme por vlerësoj se shumë të suksesshme. Nuk më bën përshtypje se kush do të ngjitet në ring si kundërshtar, unë duhet të bëj punën time në ring dhe të shënoj fitoren e radhës nesër (të shtunën) më 29 gusht. Ndihem, se jam i pregatitur për fitoren e radhës, të ngjashme me ate të 22 majit”.
  Lidhur me ndërhyrjen e Federatës, për zëvëndësim të pazakonshëm të kundërshtarit, polakut Radoslaw Musial me hungarezin Krisztian Jaksi, nga stafi i Nasi Hanit, pohuan për një gjest human, për të mos pësuar kundërshtari ndonjë KO fatal nga boksieri shqiptar. Kur kihet parasysh se në skedën e boksierit Radoslaw Musial, nuk ka të shënuar ndonjë rezultat të lakmueshëm, atëhere është krejtësisht e qartë pse është ndërmarrë ky vendim. Ndërkaq, në skedën e boksierit hungarez janë evidentuar këto të dhëna: lartësia 1.88 m, 18 përballje, prej të cilave ka shënuar 5 fitore, 4 barazime dhe 9 herë ka pësuar disfatë. Megjithate, ringu është arena e dëshmive të cilësive, aftësive, shkathtësive dhe efekteve të pregatitjeve të boksierëve.
  Kjo do të jetë paraqitja e dytë e Nasi Hanit në boksin profesionist,(pesha deri 91 kg). pasi debutimin në ringun profesionist me fitore me KO kundër hungarezit Darius Balla me 22 maj, në “Casino Cursal” në Bern të Zvicrrës.
   
  #11
 12. Belushi
  Offline

  Belushi Newbie

  Registriert:
  30. März 2009
  Beiträge:
  23
  Zustimmungen:
  1
  Punkte für Erfolge:
  3
  AW: Sport i Përgjithshëm

  Falemderit për kto lajme interesante.
   
  #12
 13. Belushi
  Offline

  Belushi Newbie

  Registriert:
  30. März 2009
  Beiträge:
  23
  Zustimmungen:
  1
  Punkte für Erfolge:
  3
  AW: Sport i Përgjithshëm

  Ja edhe një lajm ku thot se Xhemaili paska kalu në Parma

  Du mußt dich Registrieren um diesen Link sehen zu können. Hier klicken und kostenlos Registrieren
   
  #13
 14. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.527
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  AW: Sport i Përgjithshëm

  ka qen ne pyetje me ardhe ne bundesliga por paska ndru menden
   
  #14
 15. Belushi
  Offline

  Belushi Newbie

  Registriert:
  30. März 2009
  Beiträge:
  23
  Zustimmungen:
  1
  Punkte für Erfolge:
  3
  AW: Sport i Përgjithshëm

  Për të gjithë ata të cilët duan ta shohin sportin përmes Feeds munden me kliku në kët faqe që aktualizohet në çdo minut.

  Du mußt dich Registrieren um diesen Link sehen zu können. Hier klicken und kostenlos Registrieren madej klikoni Direct Feeds.Mund të ndodh që e gjeni ndonji loj që ju Intereson si për shembull sonte Loja Shqipëri-Danimark që ishte në Frekuencën
  11560 V 6111 3/4 Kaloni mir.
   
  #15

Direkt Antworten

Überprüfung:
Der Entwurf wurde gespeichert Der Entwurf wurde gelöscht

Diese Seite empfehlen

OK Mehr information

Diese Seite verwendet Cookies. Mit Ihrem Klick auf OK stimmen Sie der Verwendung von Cookies zu. Andernfalls ist die Funktionalität dieser Website beschränkt.