Quantcast
Aktuelles
Digital Eliteboard - Das Digitale Technik Forum

Registriere dich noch heute kostenlos, um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereichen, welche für Gäste verwehrt bleiben

Registriere dich noch heute kostenlos, um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereichen, welche für Gäste verwehrt bleiben

AX Odin TV Box - test odbiornika

dodo83

Super-Moderator
Teammitglied
Registriert
3. Oktober 2008
Beiträge
35.436
Lösungen
5
Reaktionspunkte
34.407
Punkte
1.093
Ort
W
AX Odin TV Box - test odbiornika

źródło: SAT Kurier 9-10/2018

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.


Dzięki uprzejmości szczecińskiej firmy AX Technology mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom zupełnie nowy model odbiornika dla naziemnej TV cyfrowej AX Odin TV Box. Urządzenie jest niezwykle ciekawe, bo oferowane jest w stosunkowo przystępnej cenie, a jednocześnie obsługuje standard emisji DVB-T2 oraz kompresję wideo H.265/HEVC, więc jest to model dość przyszłościowy. Dodatkowo oparty jest na świeżej platformie sprzętowej ALi M3627, która dostarcza więcej możliwości multimedialnych.


Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.



Naziemna TV cyfrowa jest ważnym źródłem podstawowych kanałów TV i choć rynek nieco nasycił się sprzętem, to nadal jest miejsce na nowe pomysłowe konstrukcje, zwłaszcza gotowe do ewentualnych zmian w emisji w przyszłości, bo o wdrożeniu DVB-T2 mówi się od jakiegoś czasu (na razie bez konkretów).

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

Odbiornik jest dostarczany ze standardowym zestawem akcesoriów – mamy pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii AAA oraz instrukcję obsługi (polska, angielska, niemiecka).

Sam Odin TV Box cieszy oko za sprawą niewielkich rozmiarów – jest to zgrabne, czarne pudełko. Na panelu przednim mamy logo Odin TV, centralnie umieszczono czteropozycyjny wyświetlacz LED (kolor pomarańczowy), dalej na prawo jest dioda informująca o stanie pracy urządzenia (zielona – działa, czerwona – czuwanie), a na końcu panelu – port USB 2.0.

Na ścianie tylnej znalazło się miejsce na: wejście anteny naziemnej wraz z wyjściem do kolejnego urządzenia, gniazdo sieciowe LAN, koaksjalne wyjście optycznego dźwięku S/PDIF, wyjście HDMI, coraz rzadziej spotykane, ale nadal niekiedy przydatne wyjście SCART (Eurozłącze) oraz wejście dla zewnętrznego zasilacza (12 V, 1 A).

Pilot zdalnego sterowania jest dopasowany do zestawu, w kolorze czarnym, znany z innych odbiorników od AX Technology. Klawisze są oparte o mikroprzełączniki i wydają przyjemne kliki przy wciskaniu. Wykonanie jest solidne, opisy przycisków wydają się odporne na ścieranie, więc powinien posłużyć długo.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.
AX Odin TV Box - panel tylny
PIERWSZE URUCHOMIENIE

W pierwszym kroku zaraz po uruchomieniu nowego odbiornika wyjętego prosto z pudełka trafiamy na ekran wyboru wersji językowej OSD. Poza wersją polską mamy do wyboru także: angielską, francuską, niemiecką, włoską, hiszpańską, portugalską i holenderską. Kolejny etap to wybór kraju, w którym użytkujemy urządzenie, co ma wpływ na strefę czasową w odbiorniku (np. do EPG) – także można wskazać tu Polskę, odbiornik jest dostosowany do potrzeb naszego rynku.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Etap trzeci to decyzja o sposobie połączenia się z siecią – odbiornik jest gotowy zarówno do podpięcia się do Internetu drogą kablową, jak i bezprzewodową, Wi-Fi jest wbudowane w urządzenie. Po wybraniu Wi-Fi pokazuje się jeszcze jedna możliwość – Odin TV Box może korzystać z łącza udostępnionego odbiornikowi z poziomu smartfona z aplikacją DreamPlus (kod QR do jej pobrania jest wyświetlany na ekranie TV po wejściu w tą funkcję). Sama konfiguracja połączenia bezprzewodowego nie odbiega od standardów. Możliwe jest skorzystanie z DHCP, aby adres IP został określony automatycznie lub wskazać statyczny IP. Po wybraniu przycisku Skanowanie odbiornik szuka dostępnych sieci i na koniec wyświetla ich listę, posortowaną według poziomu sygnału. Logujemy się wciskając OK i podając hasło sieci Wi-Fi. W tym momencie można także dodać ręcznie niewidoczną sieć (wymagany SSID i hasło). W przypadku połączenia kablowego jedynie decydujemy, czy korzystamy z automatycznego przypisywania adresu IP, czy ustawiamy samodzielnie ręcznie statyczny.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Na koniec odbiornik proponuje wyszukiwanie kanałów. Po wejściu pojawia się jeszcze dodatkowy ekran, w którym można określić obszar dla skanowania (domyślnie jest tu wybrana Polska), język (wybrany Polski), rozdzielczość obrazu na wyjściu HDMI (domyślnie 720p przy 60 Hz, co uważamy za błędne, sugerujemy na starcie przestawić to na np. 1080i z 50 Hz lub 1080p – nie używamy w Europie 30/60 Hz i takie ustawienie może zaburzać płynność obrazu) oraz proporcje obrazu (Auto, 4:3 Pan&Scan, 4:3 Letter Box, 4:3 Pillar Box lub 16:9). Przejście na OK uruchamia już samo wyszukiwanie stacji naziemnej TV cyfrowej.

W trakcie wyszukiwania skanowane są najpierw częstotliwości z pasma VHF, później UHF. Na bieżąco widać, jakie parametry są przeszukiwane – jeśli uda się odebrać sygnał – pojawia się informacja na zielono w prawej dolnej części okna. Oprócz tego jest podgląd na nazwy zapisywanych serwisów i ich liczbę.

Skanowanie serwisów trwa ok. 2-3 minuty, po tym odbiornik przełączy się na pierwszą stację zapisaną na liście, ale będzie ona wyświetlona w okienku, gdyż znajdziemy się w menu, które można określić mianem „strony domowej”.

MENU „DOMOWE”

Ekran, który widzimy zaraz po zakończeniu pierwszej konfiguracji można także w każdym momencie wywołać z poziomu pilota przyciskiem HOME. Jest to menu pozwalające na przechodzenie pomiędzy głównymi funkcjonalnościami multimedialnymi odbiornika. W zależności, co zaznaczymy za pomocą żółtego obramowania – OK przejdzie do tej funkcji. Jeśli zaznaczony będzie wyświetlany po lewej stronie w oknie obraz kanału TV, to przejdziemy do trybu oglądania TV. Po prawej są natomiast ikony: YouTube (znany serwis z materiałami wideo), TV Store (głównie sklep z aplikacjami dla odbiornika, ok. 160 pozycji, jest wśród nich kilka propozycji dla polskich użytkowników, m.in. RMFon.pl), Live Channel (dostęp do kanałów emitowanych drogą internetową, ale na liście fabrycznie znajduje się tylko kilka stacji z Chin), Media Player (odtwarzacz multimediów z dysków i pamięci podłączonych do portu USB) oraz DLNA (pozwala przesyłać multimedia ze smartfona z poziomu aplikacji DreamPlus do odbiornika, co pozwala na ich wyświetlenie ze smartfona na ekranie TV).

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

W menu „domowym” są także ustawienia, ale nie zawierają wielu opcji – dotyczą elementów wspólnych dla wszystkich funkcji, nie samej TV. Są tu zatem Ustawienia sieci (wybór LAN, WLAN oraz podgląd na Status sieci – aktualnie przyznane adresy IP), Ustawienia systemowe (tylko określanie języka OSD i ewentualnie strefy czasowej, jeśli nie będzie ustawiana na bazie strumienia z naziemnej TV cyfrowej) oraz Przywróć Ustawienia Fabryczne (kasuje wszelkie ustawienia i cofa odbiornik do stanu fabrycznego).

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.



KONFIGURACJA

Będąc w trybie oglądania TV po wejściu do menu dostajemy się do klasycznej konfiguracji związanej z funkcjami odbiornika cyfrowego. Nie ma w tym menu żadnych elementów multimedialnych, bo te znajdziemy w menu „domowym”, ani też np. brak konfiguracji sieci, bo ta jest w ustawieniach menu domowego (można tam wejść szybko, wciskając SETTING na pilocie). Taka sytuacja ma plusy i minusy, z jednej strony elementy konfiguracji się nie dublują niepotrzebnie i nie prowadzą do sztucznego puchnięcia menu konfiguracyjnego, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że część elementów jest w menu TV, a część w menu „domowym”.

Menu TV podzielono na cztery główne kategorie: Szukanie kanałów, Edycja kanałów, Ustawienia systemowe i Narzędzia. Szukanie kanałów oferuje trzy funkcje. Skanowanie automatyczne uruchomi przeszukiwanie całego zakresu obsługiwanych częstotliwości (VHF i UHF). Przed uruchomieniem pojawia się dodatkowe pytanie, czy zapisywać tylko kanały FTA (nieszyfrowane) oraz czy szukać tylko emisji DVB-T2 (przyśpieszy to skanowanie, ale w Polsce na razie DVB-T2 nie mamy, więc ta opcja ma być ustawiona na „Wyłącz”).

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Skanowanie ręczne pozwala na precyzyjne przeszukanie jednego multipleksu, jeśli tylko znamy jego dokładne parametry. Można albo skanować według częstotliwości – wtedy musimy znać jej wartość w kHz (np. 706 MHz to 706000 kHz) oraz określić szerokość pasma (dla UHF w Polsce – częstotliwości powyżej 470 MHz – to zawsze 8 MHz, a dla VHF – 7 MHz) albo możemy skanować według kanałów, wtedy tylko wybieramy pasmo i konkretny numer kanału. W oknie stale widać podgląd na siłę i jakość odbieranego sygnału, więc przy okazji można w prosty sposób stwierdzić, czy rzeczywiście wprowadziliśmy prawidłowe dane i odbieramy sygnał.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Ostatnim elementem w menu Wyszukiwanie kanałów jest LCN – domyślnie funkcja ta jest aktywna i sprawia, że numery kanałów są zgodne z tymi, jakie są przyznane poszczególnym nadawcom w Polsce. Jeśli LCN wyłączymy – uwolnimy numerację i przy przenoszeniu stacji będą zmieniać się także pozycje na liście.

Edycja kanałów także zawiera trzy funkcje, ale dwie są do siebie łudząco podobne: Lista kanałów TV i Lista kanałów radiowych to narzędzia mające identyczne możliwości i pozwalające na edycję układu serwisów – tylko różnych typów. W polskim DVB-T (poza szyfrowaną TV Mobilną oraz bodajże jednym przypadku multipleksu lokalnego) nie ma stacji radiowych, zatem w większości przypadków funkcja Lista kanałów radiowych nie będzie dostępna.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

W Liście kanałów TV dostępne narzędzia to: dodawanie/kasowanie z ulubionych (8 list, jedna stacja może być na wielu listach jednocześnie, przy włączonym LCN numeracja i kolejność są zgodne z tym, co jest na liście głównej), blokowanie (kodem PIN), pomijanie (przy przełączaniu kanałów góra/dół stacja będzie przeskakiwana, ale nadal będzie widoczna na liście i będzie można na nią przejść wprowadzając numer kanału), przenoszenie (uwaga – nie działa przy włączonym LCN, po zapisaniu listy numery kanałów są bez zmian, co jest zresztą zgodne z przewidywaniami, ale też nie zmienia się kolejność, zatem jeśli chcemy coś poważniej zmienić na liście, LCN trzeba wyłączyć) oraz edycja, na którą składają się trzy możliwości: sortowanie (nazwa A-Z lub Z-A, status szyfrowania FTA-kodowane oraz według statusu blokowania, także nie zadziała z włączonym LCN), zmiana nazwy oraz kasowanie. Dla ułatwienia w oknie edycji kanałów po prawej jest podgląd wybranej stacji, a niżej – najistotniejsze parametry (częstotliwość, PID Video, Audio i PCR, status okresu ochronnego oraz FEC, przy czym te ostatnie dwie informacje są jak się wydaje określane przez odbiornik automatycznie i co za tym idzie – przypadkowe, nie zgodne ze stanem faktycznym, dlatego nie należy na nie zwracać uwagi, zresztą akurat w tym miejscu nie mają większego znaczenia).

Poza tym w menu Edycja kanałów jest jeszcze funkcja Usuń wszystko, której nazwa dobrze wyjaśnia zastosowanie. Uruchomienie skasuje wszystkie serwisy z pamięci. Dostęp jest zabezpieczony kodem PIN odbiornika, a po jego wpisaniu chęć skasowania trzeba jeszcze potwierdzić, co powinno skutecznie zabezpieczać przed przypadkowym wyczyszczeniem sobie pamięci urządzenia.

Najwięcej elementów zawiera menu Ustawienia systemowe, które jest zresztą sercem konfiguracji odbiornika. Pierwsza kategoria to Język, gdzie poza wersją OSD można ustawić także preferowane języki dla dźwięku, napisów i teletekstu, a także włączyć funkcję, która uruchomi automatycznie napisy (zwykłe lub dla niedosłyszących) jeśli tylko dany kanał będzie je emitować.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

System TV umożliwia określenie rozdzielczości wideo na wyjściu HDMI (można to ustawić także przy pierwszym uruchomieniu zaraz przed rozpoczęciem wyszukiwania kanałów, do wyboru są: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p przy 50 lub 60 Hz, 1080i przy 50 lub 60 Hz, 1080p przy 50 lub 60 Hz oraz natywna, w Polsce należy pomijać ustawienia 60 Hz, aby nie zderzyć się z problemami z płynnością obrazu), proporcje obrazu (Auto, 4:3 Pan&Scan, 4:3 Letter Box, 4:3 Pillar Box lub 16:9), format dźwięku na wyjściu cyfrowym (LPCM lub Bitstream) oraz format obrazu na wyjściu SCART (RGB lub CVBS).

Ustawienia czasu lokalnego odpowiadają za konfigurację zegara w odbiorniku. Domyślnie to ustawienie jest powiązane z krajem, jaki wskazaliśmy w trakcie przechodzenia procesu pierwszego uruchomienia. Można to przełączyć na przesunięcie względem GMT wraz z określeniem stanu czasu letniego lub całkiem wyłączyć „automatykę” i ustawić datę oraz czas ręcznie.

Ustawienia timera to programator czasowy. Można w tym miejscu dodawać ręcznie, edytować oraz kasować zdarzenia zaprogramowane. Zdarzeniami tymi mogą być albo nagrywanie albo zmiana kanału. Niewielka jest niestety sama liczba – można zaplanować do 8 pozycji. Każda z pozycji może być wykonywana raz, codziennie, co tydzień lub co miesiąc (nie ma wyboru np. określonych dni tygodnia ani trybów dni roboczych lub weekendów). Aby zdarzenie dodać ręcznie wystarcza określić powtarzanie, wskazać kanał, określić datę, czas rozpoczęcia i długość (nie może być większa niż doba).

Blokada rodzicielska to funkcja pozwalająca ograniczyć dostęp do pewnych elementów odbiornika, chroniąc je czterocyfrowym kodem PIN. Fabryczna kombinacja to 0000. Z poziomu menu można aktywować dodatkowe ograniczenia menu oraz wiekowe na bazie informacji emitowanych w EPG (limit określany z zakresu 4-18 lat), a także zmienić obecny kod blokady.

Ustawienia OSD zawierają dwie opcje – czas wygaszania OSD (np. znikania bannera informacyjnego, 1-6 sekund, domyślnie 4) oraz przeźroczystość OSD (4 stopnie w zakresie 10-40 proc., ale wyłączenie nie powoduje, że OSD jest całkiem nieprzeźroczyste – w tym odbiorniku OSD jest zawsze nieco przeźroczyste, może być bardziej).

Ulubione w tym menu to funkcja pozwalająca na zmianę nazwy każdej z list ulubionych, nie oferuje żadnych dodatkowych możliwości. Niewiele jest też w kategorii Audiodeskrypcja – jedna opcja umożliwiająca włączenie tejże.

Na końcu menu Ustawień systemowych jest jeszcze kategoria Inne z dwiema opcjami: Funkcja gotowości (wydaje się, że chodzi tu o automatyczne wyłącznie się po określonym czasie braku aktywności, domyślnie wyłączone, ale można ustawić na 1, 2 lub 3 godziny) oraz zasilanie anteny (domyślnie wyłączone, tu chodzi o dostarczanie na wyjściu antenowym zasilania 5 V dla przedwzmacniaczy anten aktywnych).
Ostatnią kategorią menu głównego są Narzędzia, gdzie jest 5 opcji. Informacje wyświetlają planszę ze szczegółami dotyczącymi załadowanego oprogramowania. Opis bazuje na wydaniu H265 V1.1.49W z 20 listopada 2017. Ustawienia fabryczne przywracają urządzenie do stanu fabrycznego i po restarcie uruchomiony zostanie kreator początkowej instalacji. Aktualizacja oprogramowania umożliwia wgranie nowej wersji software z USB. Bezpiecznie usuń USB to funkcja przerywająca wszelkie trwające zapisy i odczyty realizowane na USB i pozwalająca bezpiecznie, czyli bez ryzyka utraty danych, odłączyć dysk lub pendrive od portu USB pracującego Odin TV Box.

Bardziej rozbudowana jest ostatnia kategoria w menu Narzędzia – Ustawienia PVR. Po wejściu można wskazać, czy chcemy przejść do Ustawień TMS (funkcji timeshift, czyli przesunięcia czasowego), czy Ustawień HDD. W pierwszym przypadku można aktywować timeshift (domyślnie jest wyłączony, po aktywacji działa w trybie automatycznym, czyli na dysku zapisywane jest co oglądamy od momentu przełączenia kanału) oraz czy w przypadku uruchomienia nagrywania – to co jest w buforze przesunięcia czasowego – także ma zostać zapisane na stałe do nagrania.

W drugim przypadku można podejrzeć informacje o dyskach podłączonych do urządzenia. Dla dysku można wskazać, czy ma służyć tylko do nagrywania, tylko do timeshiftu, czy do wszystkiego jednocześnie. Oprócz tego jest podgląd na aktualne wykorzystanie pojemności (łączna ilość miejsca, wolne miejsce oraz zajęte – osobno przez nagrania i bufor przesunięcia czasowego), informacja o formacie partycji i możliwość sformatowania nośnika (FAT lub NTFS).
 
UŻYTKOWANIE

AX Odin TV Box sprawia dobre wrażenie, odbiornik działa stabilnie, a oko cieszy całkiem przyjemne OSD ze stosunkowo dobrze dopracowaną polonizacją. Całe menu jest półprzeźroczyste, wraz z innymi elementami grafiki ekranowej, jak np. banner informacyjny, czy lista kanałów.
Wspomniana lista jest prosta – postawiono na przejrzystość. Na ekranie po lewej stronie pojawia się okno z dziewięcioma kolejnymi serwisami. Dla zaznaczonego jest wyświetlana w dolnej części częstotliwość multipleksu, z którego stacja pochodzi. Przyciski lewo/prawo umożliwiają przechodzenie pomiędzy listą wszystkich kanałów, a poszczególnymi ulubionymi.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Banner informacyjny pojawiający się przy zmianie kanałów lub wciśnięciu przycisku INFO na pilocie także jest utrzymany w przejrzystej stylistyce. Umieszczono na nim ikonę wskazującą na typ serwisu (TV lub radio), numer i nazwę kanału, bieżącą datę i czas (z sekundami), tytuł aktualnie trwającej i kolejnej pozycji programowej z EPG (bez czasu rozpoczęcia i zakończenia i bez graficznego wskazania ile upłynęło od rozpoczęcia emitowanej audycji) oraz kilka dodatkowych symboli graficznych, informujących m.in. o obecności kanału na liście ulubionych, dostępności EPG, teletekstu oraz napisów ekranowych.

Kolejne przyciśnięcia klawisza INFO na pilocie, w trakcie wyświetlania bannera informacyjnego, uruchamiają następne funkcje. Po pierwszym wciśnięciu pojawia się rozszerzony opis oglądanego programu pobierany z EPG (można go sprawdzić dla bieżącej i kolejnej pozycji programowej, opis ten jeśli się nie mieści – jest niestety ucięty, nie zauważono możliwości przełączania widoku np. na kolejną stronę, na której byłby dalszy ciąg) wraz z czasem rozpoczęcia i zakończenia, którego brakuje na samym bannerze.

Kolejne przyciśnięcie INFO wywołuje natomiast ekran z informacjami technicznymi o oglądanym serwisie. Jest tu częstotliwość multipleksu, PID Video, Audio i PCR oraz paski siły i jakości sygnału, co może pomóc diagnozować jakieś problemy z odbiorem konkretnych kanałów/multipleksów i poprawiać ustawienie anteny naziemnej pod takie serwisy.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Jeśli już wspomnieliśmy o EPG, to jest ono w odbiorniku obsługiwane, pozwala na przeglądanie ramówki na okres do 7 dni do przodu. Po wejściu obraz kanału jest zmniejszany do małego okna w lewym górnym rogu ekranu. Po prawej jest numer i nazwa kanału oraz tytuł i czas trwania (od-do) aktualnie zaznaczonej pozycji programowej z tabeli poniżej. Samo EPG jest prezentowane w formie poziomej linii czasowej. Na ekranie mieści się ramówka na ok. 2 godziny dla sześciu kolejnych serwisów z listy. Dla ułatwienia nawigacji przyciski czerwony i zielony pozwalają na przechodzenie o dzień do tyłu/do przodu. OK wywołuje rozszerzony opis programu, ale ponownie nie zauważyliśmy tu możliwości przechodzenia do kolejnej strony, jeśli opis się nie mieści w całości. Żółty przycisk natomiast pozwala na szybkie dodanie zaznaczonego programu jako nowego zdarzenia do programatora czasowego (timera). Po dodaniu nie widać tego w EPG, dodanego zdarzenia nie można też z poziomu EPG usunąć – trzeba przejść przez Ustawienia timera w menu konfiguracyjnym.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

W EPG polskie znaki są wyświetlane prawidłowo, podobnie w teletekście, którego klient zresztą działa bardzo sprawnie i posiada pamięć stron, wybór podstron, pomijanie stron nieistniejących oraz pozwala na aktywację przeźroczystości (OK, 4 poziomy). Również nie dostrzeżono w trakcie testów żadnych problemów z napisami ekranowymi. Zadziałały zarówno DVB (np. na TVP1 HD) jak i teletekstowe (np. TV6) i wyświetlały się w każdym przypadku prawidłowo (DVB bez tła, TXT na czarnym nieprzeźroczystym tle).

Z innych opcji, które można uruchomić bezpośrednio za pomocą odpowiednich przycisków na pilocie, można wskazać m.in. pauzę (jeśli nie korzystamy z timeshiftu – zatrzyma klatkę obrazu), skrót m.in. do ustawień sieci (przycisk SETTING), wybór napisów (SUBTITLE), ścieżki audio oraz kanałów (stereo, lewy, prawy, mono, przycisk AUDIO), powrót do ostatnio oglądanego serwisu (BACK, ale historia jest czyszczona np. po wejściu do menu „domowego”), szybkie przejście do ulubionych (FAV) oraz przełączanie między kanałami TV a stacjami radiowymi (TV/RADIO, w polskim DVB-T może nie być zbyt przydatne teraz, ale w przyszłości – kto wie…).

Ogólnie odbiornik robi dobre wrażenie, przełączanie kanałów mieści się w czasie 2-3 sekund i jest robione z efektem zatrzymanej klatki (bez czarnego ekranu). Jeśli redakcja miałaby wskazać coś, co można podciągnąć, to zwrócilibyśmy uwagę na responsywność (odbiornik momentami sprawia wrażenie, że wyświetlanie niektórych obszarów OSD jest dla niego obciążeniem) oraz pewną niekonsekwencję w nawigacji (czasami przycisk BACK działa jako wstecz, czasami robi to EXIT, a niekiedy trzeba przejść na Anuluj na ekranie i wcisnąć OK, bo nie działają ani BACK, ani EXIT – to ma miejsce np. w oknie formatowania dysku).

NAGRYWANIE I TIMESHIFT

Odbiornik obsługuje nagrywanie materiałów za pomocą dysków i pamięci podłączanych do portu USB. Wspierane są nośniki zarówno z partycjami FAT/FAT32, jak i NTFS. AX Odin TV Box pozwala na jednoczesne nagrywanie do dwóch kanałów i oglądanie trzeciego, ale warunkiem jest, aby wszystkie były z jednego multipleksu. Obsługa tych rejestracji jest wygodna – wciskając przycisk STOP na pilocie można w każdej chwili zatrzymać dowolny zapis, nawet gdy akurat oglądamy coś innego. W trakcie rejestracji stale w prawym górnym roku wyświetlany jest symbol nagrywania – nie znika po czasie. Z jednej strony dzięki temu widać, że trwa jakaś rejestracja, ale z drugiej – może nieco dokuczać, zasłaniając stale (na szczęście niewielki) fragment obrazu.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Dostęp do nagrań w odbiorniku jest realizowany przez Mediaplayer dostępny z menu „domowego”, wywoływanego przyciskiem HOME. Po wejściu wskazujemy dysk i za pomocą przycisków lewo/prawo odnajdujemy zakładkę „Nagrywanie”. Lista nie jest niestety zbyt rozbudowana – nagranie ma tylko nazwę kanału i datę wykonania podaną w nawiasie. W dolnej części okna jest czas trwania. Zmienić nazwy nie można (czyli nazwy programu z EPG nie ma i nie można jej nawet nadać ręcznie z poziomu odbiornika, żeby wiedzieć co jest na nagraniu), jedyną funkcją edycyjną jest kasowanie (przycisk czerwony). Odbiornik nie zapamiętuje miejsca, w którym przerwane zostało oglądanie, zawsze zaczyna odtwarzanie od początku pliku. Możliwe jest przewijanie z prędkościami 2x, 4x, 8x, 16x, 32x oraz skoki (przyciski lewy/prawy). Ogólnie możliwości zarządzania i odtwarzania nagrań są w Odin TV Box są dość skromne, a dodając do tego też mało pozycji w programatorze czasowym – dla osób dużo nagrywających to nie będzie dobry wybór.

Na dysku lub pamięci nagrania są zapisywane w formie bezstratnej i niezaszyfrowanej ani też nie zabezpieczanej w żaden dodatkowy sposób. Pliki to strumienie transportowe (.ts), zadziałają w każdym bardziej zaawansowanym odtwarzaczu na komputerze oraz pozwolą na wygodną konwersję z wykorzystaniem różnych popularnych narzędzi do tego celu służących. Pliki trafiają do katalogu ALIDVRS2 (jest on ukrywany na listach innych rodzajów multimediów w Mediaplayerze w odbiorniku) do osobnych folderów z nazwami [TS] -nazwa kanału-jakaś numeryczna wartość (przypuszczalnie znacznik czasowy). Wewnątrz jest kilka plików, w tym.ts – główne nagranie,.dvr – informacje o.ts o tej samej nazwie oraz info3.dvr – ogólne informacje o nagraniu dla odbiornika.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

W pliku.ts zapisywany jest komplet ścieżek dźwiękowych oraz napisy, teletekst, a nawet EPG kanału. Możliwe, że z powodu jakiegoś drobnego błędu do pliku trafiają też napisy i teletekst z innych kanałów w tym samym multipleksie, jeśli przełączymy kanał (i?) uruchomimy nagrywanie. Wymagałoby to dalszego diagnozowania, ale nie ma to żadnych specjalnych skutków ubocznych poza tym, że pliki nagrań będą nieco większe niż powinny być (nie będą to jednak drastyczne różnice). Przy odtwarzaniu w odbiorniku ścieżki audio można przełączać, napisy można wywołać, teletekstu nie, na EPG nie ma podglądu i nie wydaje się być wykorzystywane.

Poza nagrywaniem odbiornik wspiera także timeshift. Domyślnie jest on wyłączony, można go aktywować w menu Narzędzia – Ustawienia PVR – Ustawienia TMS. Po włączeniu działa w trybie automatycznym, realizuje zapis od momentu zmiany kanału, więc możemy się cofać do momentu, w którym zmieniliśmy kanał. Nie wskazano jaki jest dokładny bufor timeshiftu, ale należy podejrzewać, że ilość materiału gromadzonego wstecz jest ograniczona albo czasowo albo rozmiarem pliku. Jeśli timeshift jest wyłączony w menu – nie działa w trybie ręcznym, jest całkowicie nieaktywny, a pauza pozwala na zatrzymanie klatki obrazu na ekranie.



MULTIMEDIA I SIEĆ

Mediaplayer, służący do odtwarzania nagrań, pozwala także na przeglądanie innych typów multimediów. Poziom wsparcia formatów okazał się w trakcie testów stać na bardzo wysokim poziomie. Z plików audio obsługiwane są formaty: AAC, M4A, MP2, MP3, OGG i WAV. Na liście widać także AC3, ALAC i WMA, ale tu pliki testowe się nie uruchomiły. Z popularnych formatów brak w zasadzie tylko FLAC.

Spośród zdjęć także efekty okazały się całkiem dobre. Spośród plików testowych wyświetliły się: BMP, GIF (także animowany), JPG i PNG (choć z problemami z przeźroczystością z kanałem alpha).

Najważniejsze są jednak oczywiście formaty wideo, spośród puli testowej udało się uruchomić pliki z rozszerzeniami: VOB, AVI, M2TS, MKV, MP4, MPG, TS i WMV (nie pokazały się tylko RMVB). Zawierały one materiały wideo z kodekami: HEVC (HD do 1080p włącznie, bez UHD z oczywistych względów – to nie jest odbiornik 4K), H.264 (HD do 1080p włącznie), MPEG-2, WMV9 i XviD (nie odtworzyły się materiały AVI z DivX) oraz dźwięk: AC3 (także 5.1), E-AC3 (także 5.1), LPCM, MP2, MP3, OGG, AAC i WMA2 (stąd zaskakuje, że w plikach audio nie zagrał testowy WMA, zapewne chodzi o wersję kodeka).

Samo wsparcie różnych formatów ocenilibyśmy na poziom wzorowy, w zasadzie urządzenie udało się pokonać tylko w kilku jednostkowych przypadkach z formatami o małym znaczeniu.

Musimy jednak odjąć nieco punktów za elementy dodatkowe. Podobnie jak w nagraniach – także i tu dla plików wideo nie ma wznawiania odtwarzania od ostatnio zakończonego miejsca. Napisy z zewnętrznych plików tekstowych wydają się nie być obsługiwane – odbiornik nie zareagował na ich obecność przy testowych plikach redakcyjnych, ale wczytywane są natomiast napisy zintegrowane – zadziałały w jednym z testowych plików VOB (za to dla odmiany – bez możliwości ich wyłączenia). Wygląda też na to, że nie ma możliwości przełączania ścieżek audio, jeśli w pliku jest ich więcej. Na plus w odtwarzaczu wideo i audio jest obecność przycisków pozwalających na szybkie przejście do kolejnego pliku z listy. Na minus, że na bannerze informacyjnym, jeśli nazwa pliku jest zbyt długa – nie przewija się (przewija się na liście).

Poza dobrym wsparciem wielu formatów multimedialnych odbiornik ma też kilka dodatkowych funkcji sieciowych, ale należy je traktować tylko jako miłe dodatki. YouTube działa, pozwala na wyszukiwanie, przeglądanie materiałów według kategorii oraz eksplorację kanałów, ale z ograniczeniem dotyczącym m.in. treści muzycznych – zamiast klipów aplikacja zwraca błędy „Live url resolution failed, try later. Code is 40002.”

Wspomniany już Live Channel w założeniu ma zapewniać dostęp do płatnej usługi Yakka TV, ale na razie na liście znajdziemy wyłącznie kilka stacji chińskiej CCTV. Po wejściu na listę kanałów pojawia się propozycja, aby wcisnąć czerwony przycisk, by dostać się do ustawień, skąd dowiadujemy się, że więcej kanałów IP pojawi się wkrótce. Ze strony poświęconej odbiornikowi ( ) można przejść do witryny Yakka TV, gdzie można się zarejestrować, ale założenie konta nie daje wiele, nie można dodać odbiornika, gdyż według witryny po wpisaniu adresu MAC urządzenie jest już zarejestrowane.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.

Kilka ciekawostek można znaleźć w TV Store – sklepie aplikacji dodanym do odbiornika. Są tam m.in. aplikacje RMFon.pl, Dailymotion, Deezer – wśród propozycji można znaleźć coś dla siebie – tematyka jest różna: informacje, gry, muzyka, wideo, rozrywka. Według informacji na pudełku jest to sklep aplikacji FOXXUM TV i bezpłatny dostęp do niego jest przez dwa lata od zakupu, brak szczegółów co po tym okresie i jak ewentualnie przedłużyć dostęp.

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.
AX Odin TV Box - pudełko
PODSUMOWANIE

AX Odin TV Box urzeka przede wszystkim możliwościami technicznymi. Za całkiem rozsądne pieniądze możemy nabyć przyszłościowe urządzenie, gotowe do DVB-T2, wspierające kompresję wideo HEVC (do rozdzielczości HD), z wbudowanym dostępem do sieci, także bezprzewodowym (Wi-Fi) i możliwością nagrywania.

Wyróżnia się na plus dość dopracowane OSD, dobrze spolszczone, przejrzyste i czytelne. Działanie odbiornika jest także pewne i przewidywalne. W trakcie testów nie zdarzyło się nic zaskakującego, żadnego restartu czy zawieszenia. Praca jest stabilna, choć może szybkość reakcji na poruszanie się po menu „domowym” i uruchamiania niektórych funkcji mogłaby być nieco lepsza. Dobre wsparcie szerokiej palety formatów multimediów (choć bez zewnętrznych napisów i zapamiętywania pozycji oglądanego pliku) także przemawia za postawieniem na ten model odbiornika naziemnego, jeśli zbieramy się do zakupu.

W zasadzie jedynie odradzamy wybór, jeśli ktoś nagrywa dużo i rejestracja jest dla niego ważnym elementem obsługi urządzenia. Choć odbiornik może rejestrować dwa kanały z jednego multipleksu i pozwoli na oglądanie w tym czasie trzeciej stacji z tej samej paczki, to słabe zarządzanie nagraniami (brak tytułów z EPG, brak zmiany nazwy) oraz niewielka pojemność programatora czasowego – będą przeszkadzać w użytkowaniu. Tu jest pole dla producenta na udoskonalenia i rozwój oprogramowania.

PLUSY:
  • gotowy do DVB-T2
  • obsługuje HEVC/H.265 (do 1080p)
  • przyjemne dla oka i dość dopracowane OSD
  • stabilna praca
  • dopracowany na polski rynek (EPG, napisy, TXT, polonizacja OSD)
  • wbudowane Wi-Fi
  • szerokie wsparcie wielu formatów plików multimedialnych
MINUSY:
  • nie mieszczą się długie opisy w EPG
  • słabe zarządzanie nagraniami (brak nazw z EPG, brak edycji nazw, brak zapamiętywania pozycji odtwarzania)
  • tylko podstawowe możliwości programatora czasowego

Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.
 
Zurück
Oben