Digital Eliteboard - Das Digitale Technik Forum

Registriere dich noch heute kostenloses um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereiche, welche für Gäste verwehrt bleiben

Test: Dreambox ONE Ultra HD

dodo83

Super-Moderator
Teammitglied
Registriert
3. Oktober 2008
Beiträge
35.426
Lösungen
5
Reaktionspunkte
34.456
Punkte
1.093
Ort
W
Test: Dreambox ONE Ultra HD

źródło: satkurier.pl/parabola.cz

Dreambox ONE Ultra HD



Niemiecka firma Dream Service GmbH po wielu miesiącach oczekiwania w końcu pokazała swój supertuner
Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!
. To reakcja na potrzeby rynku i ogromną presję ze strony innych producentów odbiorników 4K. Na razie pojawiła się pierwsza i najprostsza wersja tunera. Wprowadzenie tego urządzenia może wywołać niepokój u rywali (
Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!
czy
Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!
), mimo że tuner ma też pewne wady, przynajmniej z punktu widzenia polskiego użytkownika. Jakie?


Dreambox ONE Ultra HD



Dreambox ONE Ultra HD ma tylko jeden czytnik kart i nie oferuje gniazda na moduły CI/CI+, co teoretycznie deklasuje go z punktu widzenia abonenta nc+, który ma
Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!
tej platformy dla kanałów 4K. Zresztą podobnie jest w przypadku Cyfrowego Polsatu czy innych platform z modułami. Brak slotu dla CAM-ów CI/CI+ nie wygląda za dobrze!

Mimo to
Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!


Testujemy go w wersji z podwójną głowicą DVB-S2X typu Multistream.
74245.jpg
Opakowanie Dreamboxa ONE Ultra HD
Złącza i interfejsy, czyli obudowa

Na pewno zaskakują wymiary tego odbiornika, gdyż pierwsze fotografie jego opakowania dawały wrażenie, jakby tuner był dużo większy. Ostatecznie okazało się, że jest to dość małe urządzenie, ale z wielkimi możliwościami. Wymiary to zaledwie 173 x 93 x 35 mm. Gdy zobaczyłem sam tuner, mając go w rękach po rozpakowaniu, autentycznie parsknąłem śmiechem!

Jeśli chodzi o możliwości złącz i połączeń, Dreambox ONE Ultra HD bez trudu dotrzymuje kroku tunerom konkurencji i bezproblemowo integruje się z praktycznie każdym systemem. Złącza odbiornika to przede wszystkim wyjście HDMI 2.0 i optyczne złącze audio S/PDIF. Dodatkowo - w zależności od wariantu - jest podwójna głowica DVB-S2X lub głowica DVB-C/T2 (kablowo-naziemna), a w Dreambox Play wiadomo, że z założenia nie ma tunera. Zamontowano jeden port USB 2.0 i i jeden USB 3.0. Po prawej stronie znajduje się złącze zasilania 12 V z zewnętrznego zasilacza oraz przełącznik zasilania.

Na dwuczęściowym panelu przednim, który jest plastikową kombinacją matowej czerni i polakierowanej czerni, są dwa ukryte czytniki kart - czytnik kart SD i czytnik kart kodowych, które dzielą przód Dreambox ONE z przyciskiem włącznika i znane logo Dreambox.
74244.jpg
Tylny panel Dreamboxa ONE Ultra HD
Wersje tunera Dreambox ONE Ultra HD:
  • Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!
    . Cena 249 euro w Niemczech (w Polsce 1199 zł).
  • wersja combo: po jednej głowicy DVB-S2X i DVB-C/T2. Cena 249 euro w Niemczech.
  • wersja Dreambox Play: na razie stanowi wyzwanie dla konwencjonalnych boxów IPTV z Androidem. Jest „czystym odtwarzaczem strumieniowym bez tunera”. Ma pojawić się w późniejszym okresie - planowana cena 149,00 euro.
Jednostka graficzna zastosowana w Dreambox ONE to procesor ARM Mali-G52 z 850 MHz. Co ciekawe wadą jest to, że nie przewidziano instalacji na stałe dysku twardego (Dream założył chyba, że można go podłączyć po USB!).


Innowacje w DreamBox ONE Ultra HD to na pewno:
  • SoC - chip S922X od Amlogic,
  • dwa systemy Linux E2 i Android Dual Boot,
  • pilot zdalnego sterowania Bluetooth z kontrolą głosu.
Pierwsza ważna innowacja: 2 procesory Amlogic

Firma Dream Service dość mocno poszła w ryzykowne rozwiązanie z podwójnym procesorem, jakie zastosowano w Dreambox ONE. To śmiała koncepcja, ale może dać ogromną przewagę, by producent utrzymał swoją mocną pozycję na rynku przez kilka następnych lat. Dreambox ONE ma całkowicie nowy system na chipsecie S922X firmy Amlogic, który jest połączony z pozostałym wbudowanym sprzętem, dzięki czemu osiąga szaloną wydajność 53360 DMIPS! Jest wyposażony w nowy, 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A73 i 2-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A53 oraz 16 GB pamięci flash i 2 GB pamięci RAM.
74259.jpg


Info
Druga ważna innowacja: Linux E2 + Android

W odbiorniku Dreambox ONE po raz pierwszy pojawia się koncepcja podwójnego rozruchu systemu Linux E2 i Android (system Android zostanie wprowadzony później). Tak więc nowy odbiornik Dreambox łączy najlepsze z dwóch niezależnych systemów operacyjnych, które są najlepiej rozwijane na wielu poziomach. Nieograniczone możliwości oparte na systemie Linux E2 i rozrywce OTT z aplikacjami takimi jak Netflix, Amazon Prime Video, Kodi i innymi bazującymi na Androidzie 8.1. Rynek poniekąd chyba od dawna tęsknił za dość śmiałą koncepcją podwójnego systemu. I tu Dream dość sprytnie zareagował na rosnące zapotrzebowanie użytkowników tunerów na Linuksie oraz stały wzrost liczby użytkowników aplikacji strumieniowych, takich jak Kodi czy Netflix.
74258.jpg
Blue Panel
Trzecia ważna innowacja: Nowa koncepcja zdalnego sterowania

Koncepcją, jaką przynosi Dreambox ONE, jest nowe rozwiązanie pilota zdalnego sterowania. Trzeba przyznać, że konstrukcja nowego pilota Bluetooth opiera się na typowej linii wzorniczej znanej z jego poprzedników, takich jak Dreambox DM920/DM900. Pilot jak zwykle ma czarny kolor, charakterystyczny kształt, raczej prosty i elegancki niż nowoczesny. Wygląd poniekąd jest nieco zwodniczy. Niestety pilot zdalnego sterowania nie ma podświetlanych przycisków, ale za to ma funkcję sterowania głosem i to zaskakuje. Bluetooth w odbiorniku jeszcze nie działa, sterowniki nie są dołączone, a funkcjonalność jest możliwa tylko przy użyciu pamięci USB Bluetooth.
74267.jpg
Wtyczki
Za pośrednictwem niego będzie można kontrolować odbiornik za pomocą poleceń głosowych - zasięg pilota to około 7-8 m. Generator sygnału jest programowalny, a podczerwienią steruje jak zwykły pilot. Co ciekawe pilot potrafi na żądanie wibrować w przypadku niektórych działań (ciekawe jakich, bo tego nie wiemy) i to jedna z fajnych sztuczek tego pilota.
72076.jpg


Pilot RC20 dla Dreamboxa ONE

Funkcje i cechy nowego Dreamboxa

Dzięki możliwości używania dwóch systemów operacyjnych odbiorniki Dreambox ONE i Dreambox Play dają zupełnie nowe możliwości dla fanów tunerów Dreambox. Oprócz czystego odbioru telewizji przez sam tuner, teoretycznie system operacyjny Android otwiera niemal nieograniczoną i nielinearną ofertę rozrywkową. Co prawda na razie to teoria!

Te potężne procesory umożliwiają uruchomienie powszechnie używanych systemów operacyjnych, takich jak Android 9.0 wraz z Enigma OE 2.6. Jednak Dualboot nie działa jeszcze - Android działa teraz tylko po załadowaniu z karty SD. Pojawił się także pierwszy Coreelec dla Dreamboxa ONE, w którym używany jest już uruchomiony projekt Odroid N2.
74252.jpg


Dreambox ONE Ultra HD z kartami
Niby będzie można zainstalować darmowe aplikacje ze sklepu Google Play, takie jak Netflix, Amazon Prime Video i inne. Obiecująca jest także zdolność do podwójnego uruchamiania WiFi. W ten sposób zawartość biblioteki mediów może być przesyłana przez HbbTV stabilnie i niezawodnie przez zintegrowaną sieć WLAN.
74260.jpg


Konfiguracja
Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!
obsługuje HDR10, HLG
i ma interfejs Bluetooth 5.0 oraz obejmuje standard WLAN 802.11 a/b/g/n/ac (2x2 MIMO). Podwójna głowica tunera ma Multistream i DVB-S2X. Dodatkową atrakcją jest kodowanie sprzętowe H.264 / H.265 (1080p60). Kodowanie za pomocą oprogramowania powinno być możliwe w przyszłości. Dzięki zużyciu energii około 7 W odbiornik z funkcjami Android w trybie TV jest bardzo energooszczędny. Jeśli chodzi o obsługiwane formaty multimedialne, nowy Dreambox w porównaniu z innymi odbiornikami 4K jest bardzo konkurencyjny.

Testy odbioru 4K

Przetestowaliśmy jakość odbioru kilku kanałów 4K (FTA) w rozdzielczości 2160p na telewizorze Samsung UHD. Niestety nie ma opcji bezpośredniego odbioru polskiego kanału CANAL+ 4K Ultra HD, bo nie ma opcji umieszczenia modułu CAM nc+. Odbiór pozostałych, zwykle niekodowanych stacji UHD z Hot Birda czy Astry, nie stanowi problemu - obraz jest czysty, bez zastrzeżeń. Po sieci z innego tunera udało się odebrać kilka kanałów 4K z oferty kodowanej (brak CI+ uniemożliwia odbiór bezpośrednio w tym odbiorniku), w tym Rai 4K z oferty Tivusat, czy RTL 4K z HD+.
74261.jpg


Lista kanałów
Przesyłanie nowego image odbywa się domyślnie za pośrednictwem interfejsu internetowego - mamy opcję wgrania oryginalnego obrazu, oozoon, newenigma2 i dreamelite. Zalecamy oprogramowanie oryginalne z nakładką GP4. Wersja ta oferuje najszerszą funkcjonalność.

Na razie dla Dreambox ONE nie jest jeszcze dostępna wtyczka fastscan, więc należy użyć DreamboxEdit i załadować własną, wcześniej stworzoną listę dla innego tunera. Pakiety nie będą dostępne pod niebieskim przyciskiem, należy je włączyć: Menu ustawień - Ustawienia systemu - Środowisko, nagrywanie. Zainstalowałem skórę Zombi Shadow-FHD specjalnie zaprojektowaną dla OE 2.6. Skóra jest przejrzysta, intuicyjne sterowanie, zapewnia szybką nawigację po menu. Potwierdzić można bezproblemowe użytkowanie HbbTV. Wystarczy nacisnąć dwa razy czerwony przycisk na pilocie - HbbTV działa naprawdę bardzo szybko.
74262.jpg


Menu
Webinterface
W Dreambox ONE można używać interfejsu internetowego z tymi samymi funkcjami co inne tunery z Enigma 2 OE 2.5, ale uwaga: jeśli chcesz tworzyć zrzuty ekranu, czasami to nie działa, zwłaszcza z 4K HEVC.
74263.jpg


Newnigma services
EPG
Nie trzeba instalować żadnej specjalnej wtyczki, wystarczy to, co wyświetla odbiornik. EPG można również wykorzystać do funkcji timera. Dane do EPG można wykorzystać również z zintegrowanej przeglądarki Gemini Panel Web, co prawda konieczne jest przyzwyczajenie się do kontroli, ale działa.
74266.jpg
Pasek informacyjny
Wnioski końcowe

Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!
.
Odbiornik działa bardzo płynnie - szybko się uruchamia i działa. Czas przełączania na kanałach SD i HD to tylko 1-2 sekundy! Nagrywanie i timeshift działały przy pomocy dysku podłączonego przez USB. Nie był dostępny PiP- obraz w obrazie.

Trzeba przyznać, że od pierwszego wprowadzenia Dreamboxa ONE minęła już chwila, ale i tak jest na tyle dobrze z oprogramowaniem i działaniem, że ten krótki test może co nieco pomoże w wyborze tego odbiornika i to mimo tego, że dla polskim rynku są zauważalne niedoskonałości (ten brak slotu CI razi, a zewnętrznych nie ma!). Jeśli zostaną uzupełnione funkcjonalności dualboot z Androidem Oreo, w tym Netflix, Alexa i Bluetooth w tym odbiorniku, w tym m.in. nowy pilot z Bluetooth, to znacząco poprawi niektóre jego właściwości techniczne. Wtedy ONE będzie hitem na rynku!

Faktem jest to, że Dream powinien lekko przyspieszyć, ponieważ odbiorniki z procesorem Amlogic S922X nawet bez DVB są coraz bardziej popularne, więc konkurencja nie śpi i wkrótce pomysły Dreama zostaną skopiowane.

Na stan dzisiejszy nowy odbiornik Dreambox jest prawie bezproblemowy przy korzystaniu z Enigmy 2.

Szybkość odbiornika Dreambox ONE jest czasami zdumiewająca, szczególnie podczas ponownego uruchamiania. To nie to, co oferują inne firmy - czekamy, czekamy, a może jutro, a jeśli tunerek się lubi zawiesić na byle czym, to czekanie może czasami zdenerwować! Tu nie ma problemu! Na nowy pilot RC 20 też jest jedno określenie: rewelacja!

Poza tym należy się cieszyć, że po raz pierwszy odbiornik Dreambox wkroczył w świat Androida...


Zawartość zestawu:
  • odbiornik Dreambox ONE Ultra HD
  • zewnętrzny zasilacz sieciowy 12 V, 2 A
  • pilot zdalnego sterowania (pozwala dodatkowo na sterowanie podstawowymi funkcjami TV)
  • komplet baterii AA
  • przewód HDMI
  • instrukcja szybkiej instalacji (j. angielski i niemiecki)
Podstawowe cechy ONE Ultra HD (2xDVB-S2X):
  • system operacyjny Dreambox OS oparty na jądrze Linux
  • Dreambox API
  • 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A73 i 2-rdzeniowy ARM Cortex-A53 (łączna wydajność 53360 DMPIS)
  • wyjście HDMI 2.0 i wejście HDMI 1.4a
  • dekoder wideo MPEG-2, H.264 i H.265 (Ultra HD)
  • wymienna głowica: 2x DVB-S2X MS
  • czytnik kart (Dreamcrypt)
  • 16 GB pamięci Flash
  • 2 GB pamięci RAM
  • port Ethernet 10/100/1000 MBit/s (Gigabit Ethernet)
  • port USB 3.0
  • czytnik kart pamięci SD
  • optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF (obsługa bitstream)
  • port serwisowy Mini-USB
  • Elektroniczny Przewodnik Programowy EPG
  • automatyczne wyszukiwanie kanałów
  • wsparcie Wi-Fi (przez podłączenie opcjonalnego adaptera do portu USB)
  • web interface dla komputerów PC i smartfonów
  • teletekst
  • DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS
  • obsługa Sat>IP, SatCR/Unicable
  • wymiary: 173 mm x 93 mm x 35 mm
 
Zurück
Oben