- Registriert
- 8. März 2009
- Beiträge
- 5.760
- Reaktionspunkte
- 4.965
- Punkte
- 373
[h=2]Najveći šou na svetu[/h]
Ove godine, Superbol, finalni duel pobednika NFC i AFC konferencija NFL lige, igraće se u Nju Orleansu u impozantnom Mercedes benc superdomu. Pravo da igraju pred očima doslovce čitave Amerike izborile su ekipe San Francisko fortinajnersa i Baltimor rejvensa. Pet meseci dug put obe ekipe do finala predstavlja jednu od najzanimljivijih priča koje ovaj sport ima, ali pre svega treba se osvrnuti na ličnu notu koju ima ovaj Superbol, a nije je imao nijedan drugi pre njega.
Protivničke ekipe predvode braća, Džim i Džon Harbou, što je prvi put u istoriji ovog i svakog drugog profesionalnog sporta u Americi da se tako nešto dogodi. Džim, 15 meseci mlađi od svog brata, predvodi tim iz Kalifornije dok je Džon zadužen za tim sa istočne obale. Dva brata, gotovo identična likom, su na Dan zahvalnosti 2011. godine odigrali svoj prvi Harbol (kako su američki novinari nazvali njihove međusobne duele iz očiglednih razloga). Kao pobednik je izašao Džon, čiji su Rejvensi slavili sa 16:6.
Druga velika priča ovog finala jeste ona koja se završava. Nakon 17 godina, sada već legendarni Rej Luis, završava svoju karijeru. Čudesni lajnbeker je pokidao triceps tokom sezone, ali se oporavio, na način koji medicinski eksperti nazivaju čudesnim, i uspeo je da izgura svoj tim do Nju Orleansa. Smatra se da je njegovo obelodanjivanje svojih namera, odnosno želje da prekine svoju raskošnu karijeru po okončanju sezone, ono što je dalo snage Baltimoru (prvoj ekipi u istoriji koja je ušla u plej-of sa četiri poraza u pet poslednjih mečeva regularne sezone) da preko favorizovanih Denvera i Nju Inglanda stigne do Superbola.
A za one koji ne veruju u sudbinu ili simboliku u sportu, podatak koji će ih možda pokolebati - pre 17 godina, 13. oktobra 1996. godine, tada mladi ruki lajnbeker Baltimora učinio je svoj prvi sek u profesionalnoj karijeri na meču protiv Indijanapolis koltsa. Ime kvoterbeka koji se našao na zemlji bilo je Džim Harbou.
Ali svi ovi podaci važe samo do bacanja novčića, večeras, pola sata nakon ponoći po našem vremenu, kada počinje jedna nova i potpuno nepredvidiva utakmica.
Kada su velika finala u pitanju, niko ih ne igra kao San Francisko fortinajnersi. Igrali su pet, isto toliko pobedili, što ih u tom segmentu čini najuspešnijom franšizom u ligi. Naravno, ovo je njihovo prvo pojavljivanje u Superbolu još od 1994. godine, tako da je ovaj podatak više trivija, a nikako pouzdan indikator za predstojeći dvoboj.
Baltimor takođe ne zna za poraz na najvećoj sceni, jer su jedini Superbol koji su igrali, 2000. godine, i osvojili.
Ovo je prvi put u istoriji da ekipe koje su poražene u finalima svojih konferencija jedne sezone, zaigraju u Superbolu već naredne.
Nakon odlične prošle sezone, kada su regularni deo završili sa skorom 12-4, ali i nesrećno ispali u plej-ofu od Nju Inglanda zahvaljujući nepreciznosti kikera Bilija Kandifa, Rejvensi su se pojačali. U Meriled su došli risiver Džakobi Džouns i defanzivni bekovi Kori Grejem i Šon Konsidajn. Regularnu sezonu nisu završili podjednako uspešno - skor im je bio 10-6 uz pomenuti niz poraza u samom finišu. Međutim, u plej-ofu su se naprosto razgoropadili.
Prvi su u „vajld kard" utakmici pali Indijanapolis Koltsi predvođeni ruki senzacijom Endrju Lakom. Ali, ako je to i bilo oečekivano, ono što je usledilo svakako nije. Put u hladni Kolorado mnogi su smatrali i poslednjim za Baltimor ove sezone, ali je Denver Pejtona Meninga sasvim zasluženo savladan u produžetku. U finalu konferencije pobeđen je, i to po prikazanom dosta ubedljivo, Nju Ingland na svom Džilet stadionu. Na ovom meču su Rejvensi gubili na poluvremenu, baš kao i Fortinajnersi na poluvremenu finala svoje konferencije protiv Atlante u Džordžiji, što je takođe ostvarenje bez presedana.
Put Fortinajnersa je bio nešto lakši, iako su i oni briljantnu regularnu sezonu pokvarili porazima od Sent Luis Remsa i Sijetl Sihoksa (od kojih je ovaj drugi bio sa razlikom od 29 poena). Bez „vajld kard" utakmice, tim iz San Franciska je na svom Kendl stik parku prvo bio bolji od Grin Bej Pekersa, a zatim i od odličnih Falkonsa u Atlanti.
Ništa od toga ne bi bilo moguće bez mlade kvoterbek senzacije Kolina Kepernika. Ovaj, 47. po redu Superbol, biće ujedno i tek deseta utakmica Keperniku kao starteru u NFL ligi. Ali ovaj momak iz Viskonsina, koji je odbijao neverovatne ponude profesionalnih bejzbol ekipa jer je želeo da igra američki fudbal na koledžu, postao je lice franšize. Aleks Smit, doskorašnji organizator igre Fortinajnersa i igrač koji vrlo često ističe ponos svojim srpskim poreklom - morao je da se pomiri sa klupom.
Kepernik je svojim prodorom na glavnu scenu potpuno preobrazio napad San Franciska, i pokazao se podjednako ubitačan kada baca loptu, ali i kada trči sa njom. Njegova preciznost je bila daleko bolja nego što je iko očekivao, a procenat kompletiranih pasova od 62 odsto je impresionirao i najveće skeptike. Njegova igra protiv Arona Rodžersa, Kleja Metjusa i ostalih čudovišta iz Grin Beja smatra se najboljom partijom jednog kvoterbeka u istoriji plej-ofa.
Rejvensi će pokušavati da ga uspore blic-odbranom, jer sa igračima kakve imaju na raspolaganju bilo bi šteta da to ne čine, ali veliko je pitanje koliko će to biti efektno protiv Kepernika. To kako se on bude snalazio u prostoru iza ofanzivne linije, poznatijem kao džep, može da bude od presudne važnosti.
Pasove koje bude slao Kepernik hvataće risiveri Majkl Krebtri, legendarni ali i podjednako ostareli Rendi Mos i tajt end Vernon Dejvis. Najbolji u osvajanju jardi nakon uhvaćene lopte je svakako Krebtri, dok je Dejvis, što je posebno pokazao u Atlanti, izuzetno opasan u takozvanom prostoru iza brojeva.
Sekonderi Rejvensa bio je očajan u nekoliko prilika ove sezone, što se može svakako pripisati velikom broju povreda. Kornerbekovi Grejem i Vilijams su, ipak, sazreli u odlučujućim trenucima plej-ofa, a probudili su se i sejftiji Ed Rid, budući član Dvorane slavnih i igrač sa najviše presretnutih pasova od svih aktivnih fudbalera, i Bernard Polard. Tako je odbrana Rejvensa, objektivno najbolja u ligi, zaličili na sebe kada je to bilo uistinu neophodno.
Međutim, Fortinajnersi su, pre svega, ekipa koja obožava da trči. Raning bek Frenk Gor, pre svih, ima sjajan prosek nošenja lopte po napadu u plej-ofu.
Ofanzivna linija San Franciska je masivna, i rupe koje otvaraju u odbrani protivnika, posebno kada se u formaciju ubaci još jedan lajnmen i tajt end, su ono što trčanje ovog tima čini toliko nezaustavljivim.
Iskusna odbrana Rejvensa je pregrmela ogroman broj snepova u ovom plej-ofu, ali dve nedelje odmora pred Superbol su im, kako sami ističu, bili sasvim dovoljni za odmor. Haloti Ngata i Ma'ake Kemoeatu, dva ogromna difensiv tekla Rejvensa, inače obojica poreklom Tongoanci, će morati da odigraju svoje najbolje mečeve kako bi poremetili formaciju za trčanje Fortinajnersa.
Ali naravno, sve počinje i sve se završava sa Rejom Luisom. Odigrao je fenomenalno protiv Koltsa i Bronkosa, i bio je dovoljno dobar protiv Petriotsa. Njegova najveća snaga biće svest da igra svojih poslednjih 60 minuta u životu.
Iako su godina bili poznati po svojoj odbrani, ove godine trofej Vinsa Lombardija Rejvensima bi trebalo da donese napad.
Kvoterbek Džo Flako je neko u koga više niko ne sumnja, posebno posle svega što je učinio u plej-ofu. Bacio je osam tačdaun pasova, uz nijedan intersepšn. Ima neverovatno snažnu ruku, i smatra se da niko ne baca duge lopte bolje od njega. Kretnja u džepu mu nije jača snaga, što je i razumljivo zbog njegove visine, ali je sposoban za kvalitetan skrembl kada to situaciju zahteva.
Njegovi risiveri su Torej Smit i Ankvin Boldvin, koji je bio naprosto senzacionalan ove sezone. Boldvin nije najbrži risiver, ali je zato izuzetno snažan, i sposoban je da se skoku bori za loptu sa najjačim defanzivcima u ligi.
Smita i Boldvina će pokušati da zaustave kornerbekovi Karlos Rodžers i Terel Braun, od kojih je posebno opasan ovaj prvi, čiji nadimak "soko" dosta govori o njegovoj sposobnosti presretanja lopte. Džakobi Džouns i Tendon Dos su druga dva igrača koji mogu da se nađu na drugom kraju pasa Džoa Flaka, a obojica su sjajni sa loptom u rukama i slobodnim prostorim ispred njih.
Raning bek Rejvensa Rej Rajs je najbolji hvatač na svojoj poziciji u ligi, i odbrana Fortinajnersa će morati da nađe način da istovremeno čuva i pas i trčanje kada je on u pitanju. Neretko je kao druga opcija za trčanje korišćen Bernard Pirs, koji obožava kada mu se stvori prostior na jednom ili drugom boku.
Lajnbekeri San Franciska Ahmad Bruks i Oldon Smit, koji je prvi kandidat da ponese titulu najboljeg defanzivog igrača lige, igrali su promenljivo protiv Atlante pre dve sedmice. Ono što odbranu Fortinajnersa, koja u Patriku Vilisu ima još jedno zvučno ime u svojim redovima, čini toliko učinkovitom jeste njihova fizička nadmoć.
Sve ovo bi bilo dovoljno da opravda epitet "najvažnije nedelje u Americi", dana koji se iščekuje više nego ijedan praznik. Ali naravno, ono što se dešava na terenu jeste najvažniji deo toga, ali svakako ne i jedini.
Ove godine publiku će na poluvremenu zabavljati pevačica Bijonse, dve nedelje nakon što je pevala na inauguraciji predsednika Baraka Obame. Himnu Sjedinjenih Država će izvesti još jedno veliko ime, Ališa Kiz.
Ceo advertajzing svet se okrene naopačke u danu Superbola. Ove godine, reklama u trajanju od 30 sekundi koštaće četiri miliona dolara. Najveće svetske kompanije plaćaju najveće marketinške stručnjake kako bi osmislili reklamu baš za ovaj događaj. Svi jedva čekaju da vide reklame Mercedes benza (posebno jer će u ovoj glumiti Kejt Apton), Koka-Kole, Samsunga, Blekberija, Audija, Volta Diznija i mnogih drugih.
Razlog ovoj pomami će biti jasniji nakon narednih podataka. Američka mreža Si-Bi-Es prenosi meč na 30 jezika i u više od 180 zemalja. Najgledaniji program u istoriji američke televizije je prošlogodinji Superbol, koji je iz svojih domova pratilo više od 111 miliona ljudi. Ove godine, taj rekord će biti oboren.
Bilo bi neozbiljno propustiti da spomenemo i hranu. Ovo je dan kada će se u Americi pojesti ubedljivo najviše hrane. Pet miliona kolograma čipsa, više od milijarde pilećih krilaca, oko 50 miliona gajbi piva - samo su neki od proračuna u vezi sa neverovatnom potrošnjo hrane, koja se za jedan dan utrostruči.
Više od 200 miliona ljudi će se kladiti na utakmicu, a u procesu će se obrnuti oko osam milijardi dolara.
I za kraj, sva godine oko 700 hiljada ljudi ne dođe na posao u ponedeljak, pravdajući se da su bolesni - fenomen koji je dobio naziv "Superbol grip".
Du musst angemeldet sein, um Bilder zu sehen.
Finale Svetskog prvenstva u fudbalu, finale Lige šampiona i Superbol - tri najveća sportska događaja na planeti. Njihov redosled verovatno zavisi jedino od ličnih preferencija i kulturološke pozadine.Ove godine, Superbol, finalni duel pobednika NFC i AFC konferencija NFL lige, igraće se u Nju Orleansu u impozantnom Mercedes benc superdomu. Pravo da igraju pred očima doslovce čitave Amerike izborile su ekipe San Francisko fortinajnersa i Baltimor rejvensa. Pet meseci dug put obe ekipe do finala predstavlja jednu od najzanimljivijih priča koje ovaj sport ima, ali pre svega treba se osvrnuti na ličnu notu koju ima ovaj Superbol, a nije je imao nijedan drugi pre njega.
Protivničke ekipe predvode braća, Džim i Džon Harbou, što je prvi put u istoriji ovog i svakog drugog profesionalnog sporta u Americi da se tako nešto dogodi. Džim, 15 meseci mlađi od svog brata, predvodi tim iz Kalifornije dok je Džon zadužen za tim sa istočne obale. Dva brata, gotovo identična likom, su na Dan zahvalnosti 2011. godine odigrali svoj prvi Harbol (kako su američki novinari nazvali njihove međusobne duele iz očiglednih razloga). Kao pobednik je izašao Džon, čiji su Rejvensi slavili sa 16:6.
Druga velika priča ovog finala jeste ona koja se završava. Nakon 17 godina, sada već legendarni Rej Luis, završava svoju karijeru. Čudesni lajnbeker je pokidao triceps tokom sezone, ali se oporavio, na način koji medicinski eksperti nazivaju čudesnim, i uspeo je da izgura svoj tim do Nju Orleansa. Smatra se da je njegovo obelodanjivanje svojih namera, odnosno želje da prekine svoju raskošnu karijeru po okončanju sezone, ono što je dalo snage Baltimoru (prvoj ekipi u istoriji koja je ušla u plej-of sa četiri poraza u pet poslednjih mečeva regularne sezone) da preko favorizovanih Denvera i Nju Inglanda stigne do Superbola.
A za one koji ne veruju u sudbinu ili simboliku u sportu, podatak koji će ih možda pokolebati - pre 17 godina, 13. oktobra 1996. godine, tada mladi ruki lajnbeker Baltimora učinio je svoj prvi sek u profesionalnoj karijeri na meču protiv Indijanapolis koltsa. Ime kvoterbeka koji se našao na zemlji bilo je Džim Harbou.
Ali svi ovi podaci važe samo do bacanja novčića, večeras, pola sata nakon ponoći po našem vremenu, kada počinje jedna nova i potpuno nepredvidiva utakmica.
Kada su velika finala u pitanju, niko ih ne igra kao San Francisko fortinajnersi. Igrali su pet, isto toliko pobedili, što ih u tom segmentu čini najuspešnijom franšizom u ligi. Naravno, ovo je njihovo prvo pojavljivanje u Superbolu još od 1994. godine, tako da je ovaj podatak više trivija, a nikako pouzdan indikator za predstojeći dvoboj.
Baltimor takođe ne zna za poraz na najvećoj sceni, jer su jedini Superbol koji su igrali, 2000. godine, i osvojili.
Ovo je prvi put u istoriji da ekipe koje su poražene u finalima svojih konferencija jedne sezone, zaigraju u Superbolu već naredne.
Nakon odlične prošle sezone, kada su regularni deo završili sa skorom 12-4, ali i nesrećno ispali u plej-ofu od Nju Inglanda zahvaljujući nepreciznosti kikera Bilija Kandifa, Rejvensi su se pojačali. U Meriled su došli risiver Džakobi Džouns i defanzivni bekovi Kori Grejem i Šon Konsidajn. Regularnu sezonu nisu završili podjednako uspešno - skor im je bio 10-6 uz pomenuti niz poraza u samom finišu. Međutim, u plej-ofu su se naprosto razgoropadili.
Prvi su u „vajld kard" utakmici pali Indijanapolis Koltsi predvođeni ruki senzacijom Endrju Lakom. Ali, ako je to i bilo oečekivano, ono što je usledilo svakako nije. Put u hladni Kolorado mnogi su smatrali i poslednjim za Baltimor ove sezone, ali je Denver Pejtona Meninga sasvim zasluženo savladan u produžetku. U finalu konferencije pobeđen je, i to po prikazanom dosta ubedljivo, Nju Ingland na svom Džilet stadionu. Na ovom meču su Rejvensi gubili na poluvremenu, baš kao i Fortinajnersi na poluvremenu finala svoje konferencije protiv Atlante u Džordžiji, što je takođe ostvarenje bez presedana.
Put Fortinajnersa je bio nešto lakši, iako su i oni briljantnu regularnu sezonu pokvarili porazima od Sent Luis Remsa i Sijetl Sihoksa (od kojih je ovaj drugi bio sa razlikom od 29 poena). Bez „vajld kard" utakmice, tim iz San Franciska je na svom Kendl stik parku prvo bio bolji od Grin Bej Pekersa, a zatim i od odličnih Falkonsa u Atlanti.
Ništa od toga ne bi bilo moguće bez mlade kvoterbek senzacije Kolina Kepernika. Ovaj, 47. po redu Superbol, biće ujedno i tek deseta utakmica Keperniku kao starteru u NFL ligi. Ali ovaj momak iz Viskonsina, koji je odbijao neverovatne ponude profesionalnih bejzbol ekipa jer je želeo da igra američki fudbal na koledžu, postao je lice franšize. Aleks Smit, doskorašnji organizator igre Fortinajnersa i igrač koji vrlo često ističe ponos svojim srpskim poreklom - morao je da se pomiri sa klupom.
Kepernik je svojim prodorom na glavnu scenu potpuno preobrazio napad San Franciska, i pokazao se podjednako ubitačan kada baca loptu, ali i kada trči sa njom. Njegova preciznost je bila daleko bolja nego što je iko očekivao, a procenat kompletiranih pasova od 62 odsto je impresionirao i najveće skeptike. Njegova igra protiv Arona Rodžersa, Kleja Metjusa i ostalih čudovišta iz Grin Beja smatra se najboljom partijom jednog kvoterbeka u istoriji plej-ofa.
Rejvensi će pokušavati da ga uspore blic-odbranom, jer sa igračima kakve imaju na raspolaganju bilo bi šteta da to ne čine, ali veliko je pitanje koliko će to biti efektno protiv Kepernika. To kako se on bude snalazio u prostoru iza ofanzivne linije, poznatijem kao džep, može da bude od presudne važnosti.
Pasove koje bude slao Kepernik hvataće risiveri Majkl Krebtri, legendarni ali i podjednako ostareli Rendi Mos i tajt end Vernon Dejvis. Najbolji u osvajanju jardi nakon uhvaćene lopte je svakako Krebtri, dok je Dejvis, što je posebno pokazao u Atlanti, izuzetno opasan u takozvanom prostoru iza brojeva.
Sekonderi Rejvensa bio je očajan u nekoliko prilika ove sezone, što se može svakako pripisati velikom broju povreda. Kornerbekovi Grejem i Vilijams su, ipak, sazreli u odlučujućim trenucima plej-ofa, a probudili su se i sejftiji Ed Rid, budući član Dvorane slavnih i igrač sa najviše presretnutih pasova od svih aktivnih fudbalera, i Bernard Polard. Tako je odbrana Rejvensa, objektivno najbolja u ligi, zaličili na sebe kada je to bilo uistinu neophodno.
Međutim, Fortinajnersi su, pre svega, ekipa koja obožava da trči. Raning bek Frenk Gor, pre svih, ima sjajan prosek nošenja lopte po napadu u plej-ofu.
Ofanzivna linija San Franciska je masivna, i rupe koje otvaraju u odbrani protivnika, posebno kada se u formaciju ubaci još jedan lajnmen i tajt end, su ono što trčanje ovog tima čini toliko nezaustavljivim.
Iskusna odbrana Rejvensa je pregrmela ogroman broj snepova u ovom plej-ofu, ali dve nedelje odmora pred Superbol su im, kako sami ističu, bili sasvim dovoljni za odmor. Haloti Ngata i Ma'ake Kemoeatu, dva ogromna difensiv tekla Rejvensa, inače obojica poreklom Tongoanci, će morati da odigraju svoje najbolje mečeve kako bi poremetili formaciju za trčanje Fortinajnersa.
Ali naravno, sve počinje i sve se završava sa Rejom Luisom. Odigrao je fenomenalno protiv Koltsa i Bronkosa, i bio je dovoljno dobar protiv Petriotsa. Njegova najveća snaga biće svest da igra svojih poslednjih 60 minuta u životu.
Iako su godina bili poznati po svojoj odbrani, ove godine trofej Vinsa Lombardija Rejvensima bi trebalo da donese napad.
Kvoterbek Džo Flako je neko u koga više niko ne sumnja, posebno posle svega što je učinio u plej-ofu. Bacio je osam tačdaun pasova, uz nijedan intersepšn. Ima neverovatno snažnu ruku, i smatra se da niko ne baca duge lopte bolje od njega. Kretnja u džepu mu nije jača snaga, što je i razumljivo zbog njegove visine, ali je sposoban za kvalitetan skrembl kada to situaciju zahteva.
Njegovi risiveri su Torej Smit i Ankvin Boldvin, koji je bio naprosto senzacionalan ove sezone. Boldvin nije najbrži risiver, ali je zato izuzetno snažan, i sposoban je da se skoku bori za loptu sa najjačim defanzivcima u ligi.
Smita i Boldvina će pokušati da zaustave kornerbekovi Karlos Rodžers i Terel Braun, od kojih je posebno opasan ovaj prvi, čiji nadimak "soko" dosta govori o njegovoj sposobnosti presretanja lopte. Džakobi Džouns i Tendon Dos su druga dva igrača koji mogu da se nađu na drugom kraju pasa Džoa Flaka, a obojica su sjajni sa loptom u rukama i slobodnim prostorim ispred njih.
Raning bek Rejvensa Rej Rajs je najbolji hvatač na svojoj poziciji u ligi, i odbrana Fortinajnersa će morati da nađe način da istovremeno čuva i pas i trčanje kada je on u pitanju. Neretko je kao druga opcija za trčanje korišćen Bernard Pirs, koji obožava kada mu se stvori prostior na jednom ili drugom boku.
Lajnbekeri San Franciska Ahmad Bruks i Oldon Smit, koji je prvi kandidat da ponese titulu najboljeg defanzivog igrača lige, igrali su promenljivo protiv Atlante pre dve sedmice. Ono što odbranu Fortinajnersa, koja u Patriku Vilisu ima još jedno zvučno ime u svojim redovima, čini toliko učinkovitom jeste njihova fizička nadmoć.
Sve ovo bi bilo dovoljno da opravda epitet "najvažnije nedelje u Americi", dana koji se iščekuje više nego ijedan praznik. Ali naravno, ono što se dešava na terenu jeste najvažniji deo toga, ali svakako ne i jedini.
Ove godine publiku će na poluvremenu zabavljati pevačica Bijonse, dve nedelje nakon što je pevala na inauguraciji predsednika Baraka Obame. Himnu Sjedinjenih Država će izvesti još jedno veliko ime, Ališa Kiz.
Ceo advertajzing svet se okrene naopačke u danu Superbola. Ove godine, reklama u trajanju od 30 sekundi koštaće četiri miliona dolara. Najveće svetske kompanije plaćaju najveće marketinške stručnjake kako bi osmislili reklamu baš za ovaj događaj. Svi jedva čekaju da vide reklame Mercedes benza (posebno jer će u ovoj glumiti Kejt Apton), Koka-Kole, Samsunga, Blekberija, Audija, Volta Diznija i mnogih drugih.
Razlog ovoj pomami će biti jasniji nakon narednih podataka. Američka mreža Si-Bi-Es prenosi meč na 30 jezika i u više od 180 zemalja. Najgledaniji program u istoriji američke televizije je prošlogodinji Superbol, koji je iz svojih domova pratilo više od 111 miliona ljudi. Ove godine, taj rekord će biti oboren.
Bilo bi neozbiljno propustiti da spomenemo i hranu. Ovo je dan kada će se u Americi pojesti ubedljivo najviše hrane. Pet miliona kolograma čipsa, više od milijarde pilećih krilaca, oko 50 miliona gajbi piva - samo su neki od proračuna u vezi sa neverovatnom potrošnjo hrane, koja se za jedan dan utrostruči.
Više od 200 miliona ljudi će se kladiti na utakmicu, a u procesu će se obrnuti oko osam milijardi dolara.
I za kraj, sva godine oko 700 hiljada ljudi ne dođe na posao u ponedeljak, pravdajući se da su bolesni - fenomen koji je dobio naziv "Superbol grip".