Information ausblenden
Das Digital Eliteboard ist ein Kostenloses Forum. Wenn du alle Bereiche sehen möchtest oder Fragen hast, musst du dich zunächst Registrieren.

Jetzt Registrieren

Peshëngritësit bojkotojnë botërorin!!!

Dieses Thema im Forum "Kultura dhe Sport" wurde erstellt von fushkrujs, 12. September 2010.

 1. fushkrujs
  Offline

  fushkrujs Guest

  Peshëngritja shqiptare nuk do të marrë pjesë në botërorin që do të zhvillohet në Turqi.
  Sportistët shqiptarë kanë vendosur të bojkotojnë këtë aktivitet dhe shkak është bërë mosdhënia e trajtimeve ushqimore ndaj elementëve më cilësorë të këtij sporti nga ana e drejtuesve të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes.

  Lajmi për bojkotimin e Botërorit të Turqisë u bë i ditur nga vetë peshëngritësit e kombëtares shqiptare nëpërmjet një komunikate për shtyp.

  Në mbështetje të kësaj deklarate foli edhe Erkand Qerimaj i cili akuzoi në mënyrë të drejtpërdrejtë drejtuesit e Federatës së Peshëngritjes për shkelje të një vendimi të Këshillit të Ministrave për trajtimin ushqimor.

  “Problemi kryesor është se Federata e Peshëngritjes që nuk do të bashkëpunojë me sportistët. Drejtuesit tanë që drejtojnë federatën ta llogarisnin që në fillim të vitit kur kanë ndarë fondin për ne, për trajtimet ushqimore. Në përfaqësojmë flamurin shqiptar dhe mos të na thonë anëtarët e kryesisë po deshët ikni, po deshët mos ikni. Ne do të bojkotojmë kampionatin botëror. Të hënën do të shkojmë përpara kryeministrisë t’i kërkojmë kryeministrit Berisha të ikim apo jo nga Shqipëria”, është shprehur Qerimaj.

  Në një linjë me të gjithë sportistët ishin edhe dy trajnerët e kombëtares shqiptare Hektor Shaqiri dhe Zef Kovaci të cilët janë shprehur të habitur për indiferentizmin e treguar nga ana e drejtuesve të federatës kundrejt sportistëve më të mirë.

  Kampionati botëror i peshëngritjes starton në 17 shtator dhe do të shërbejë edhe për kualifikimin e sportistëve për në Lojërat Olimpike të Londrës të vitit 2012.
   
  #1

Direkt Antworten

Überprüfung:
Der Entwurf wurde gespeichert Der Entwurf wurde gelöscht

Diese Seite empfehlen

OK Mehr information

Diese Seite verwendet Cookies. Mit Ihrem Klick auf OK stimmen Sie der Verwendung von Cookies zu. Andernfalls ist die Funktionalität dieser Website beschränkt.