Information ausblenden
Das Digital Eliteboard ist ein Kostenloses Forum. Wenn du alle Bereiche sehen möchtest oder Fragen hast, musst du dich zunächst Registrieren.

Jetzt Registrieren

Mesoni 25 faktet magjepsese per dashurine

Dieses Thema im Forum "Zona e Lirë" wurde erstellt von Bessat, 1. Juli 2010.

 1. Bessat
  Offline

  Bessat Moderator Digital Eliteboard Team

  Registriert:
  21. November 2008
  Beiträge:
  1.524
  Zustimmungen:
  744
  Punkte für Erfolge:
  113
  Beruf:
  Moderator
  Ort:
  MediaWelt
  Dashuria eshte nje gje shume e bukur, por edhe e çuditshme gjithashtu.
  Me poshte jane 25 fakte rreth dashurise.
  1- Burrat te cilet e puthin gruan e tyre ne mengjes, jetojne 5 vjet me shume se sa ata qe nuk e bejne kete gje.
  2- Kenga e pare per dashurine eshte shkruar 4 000 vjet me pare dhe vjen nga nje zone midis Tigrit dhe Eufratit.
  3-Nese vjen momenti per intimitet qe ne fillim te marredhenies, 78% e vajzave nuk pranojne nese nuk jane depiluar.
  4- Vajzat feministe kerkojne me shume se te tjerat te kene nje marredhenie romantike.
  5- Dy te tretat e njerezve raportojne se kane rene me shume ne dashuri me dike qe kane vite qe e njohin, se sa me nje te sapo njohur.
  6- Njerezit qe tregojne historine e tyre te dashurise e bejne kete pasi mendojne se procesi eshte jashte kontrollit te tyre.
  7- Dashuria nxit nje efekt qetesues ne trup dhe mendje per te pakten nje vit, gje qe ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
  8- Dashuria ka te njejtin efekt ne trup njesoj si edhe frika e madhe. Te nje person i dashuruar shfaqen te njejtat simptoma si te nje person qe ndjen nje frike te madhe – zmadhim te bebes se syrit, duar te djersitura, dhe rritje te te rrahurave te zemres
  9- Skanimet e trurit kane treguar se kur njeriu shikon foto te njeriut te zemres, truri reagon menjehere duke treguar deshire.
  10- Vajzat e fisit Tivi ne Pacifikun jugor martoheshin qe ne lindje.
  11- Sherbimi “Detektori i dashurise” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut te dashur, nese ai vertet eshte i ndershem ne ate qe thote. Telefoni analizon kordat e zerit per te pare nese ai flet me dashuri apo jo. Perdoruesi merr nje analize te bisedes nepermjet nje mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizen, perqendrimin dhe ndershmerine me te cilen ka folur personi tjeter ne lindje.
  12- Rreth 11 per qind e grave kontrollojne menjehere “online” per te pare te dhenat e nje personi qe e kane takuar ose qe presin ta takojne, kundrejt 7 per qind te meshkujve.
  13- Me kalimin e kohes, partneret tentojne te kene gjithmone e me shume te njejtat sjellje.
  14- Njerezit tentojne te kthejne me shume koken ne te djathte se sa ne te majte kur puthin dike (65 per qind e njerezve e kthejne koken ne te djathte).
  15- Tradita e unazes se fejeses ka ardhur qe ne shekullin e 15-te, kur Duka Maximillian i Austrise i dha nje unaze te fejuares se tij Mary nga Burgundy.
  16- Rreth 43 per qind e grave preferojne qe partneret te mos tregojne shenja “dashurie” nese nuk jane te sigurt per nje lidhje.
  17- Njerezit qe sapo kane rene ne dashuri tregojne zvogelim te hormonit serotonine, ne nivele aq te uleta sa dhe te nje person i semure.
  18- Aeroporti Nderkombetar i Filadelfias mbahet si numri 1 per lidhjet e dashurise gjate kohes se pritjes.
  19- Sipas nje teorie matematike, ne duhet te takojme shume njerez para se te zgjedhim partnerin e perjetshem. Sipas probabilitetit vetem keshtu ka me shume shanse per nje çift te suksesshem.
  20- Mjekra e burrave rritet me shpejt kur ata mendojne per seks.
  21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra qdo vit ne adrese te Zhulietes, qdo Valentin.
  22- “Nese nje person refuzon nje lidhje, personi bie edhe me shume ne dashuri me ate person qe nuk e ka pranuar”, thote Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojme”. Pjeset e trurit qe aktivizohen kur ne jemi te gezuar vazhdojne te mbeten aktive.
  23- Ka nje arsye pse ndodhin romancat ne zyre. Renia ne dashuri eshte shume e lidhur me afirmitetin. Ngjallet familjariteti, qetesia, afersia dhe romanca.
  24- Nje ne pese marredhenie dashurie afatgjata ndodhin pasi njeri nga partneret eshte i perfshire ne te.
  25- Nje marredhenie romantike i ben te dy partneret te lumtur. Sa me afer ndihemi, aq me te lumtur jemi.
   
  #1

Direkt Antworten

Überprüfung:
Der Entwurf wurde gespeichert Der Entwurf wurde gelöscht

Diese Seite empfehlen

OK Mehr information

Diese Seite verwendet Cookies. Mit Ihrem Klick auf OK stimmen Sie der Verwendung von Cookies zu. Andernfalls ist die Funktionalität dieser Website beschränkt.