Information ausblenden
Das Digital Eliteboard ist ein Kostenloses Forum. Wenn du alle Bereiche sehen möchtest oder Fragen hast, musst du dich zunächst Registrieren.

Jetzt Registrieren

Infos Digiturk ihale ile satılacak!

Dieses Thema im Forum "Pay TV" wurde erstellt von GORAX, 21. August 2013.

 1. GORAX
  Offline

  GORAX VIP

  Registriert:
  18. April 2009
  Beiträge:
  609
  Zustimmungen:
  144
  Punkte für Erfolge:
  43
  Ort:
  Izmir/Stuttgart
  [h=2]TMSF, yabancı şirketlerin de ilgi gösterdiği Digiturk için ihaleye çıkmayı planlıyor.[/h] [​IMG]Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’nun kamuya olan borçlarına karşılık yönetimine el koyduğu dijital yayın platformu Digiturk için ihaleye çıkmayı planlıyor.

  Milliyet gazetesinde yer alan haberde, Digiturk için yerli ve yabancı pek çok şirketin ilgisinin bulunduğu belirtilirken, bu şirketler arasında Amerikan Fox ve Fransız Canal Plus’ın da yer aldığı kaydedildi.
  Türk Telekom’un Digiturk için daha önce teklif verdiği hatırlatılan haberde, Doğan Grubu, Ciner Grubu ve Doğuş Grubu’nun Digiturk için istekli gruplar arasında yer aldığı ifade edildi.
  TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, Türk Telekom’un, Çukurova Holding ile Providence Equity Partners’ın ortak olduğu Digiturk’ün yüzde 53 hissesini satın almak için 530 milyon dolara bağlayıcı olmayan teklif verdiğini, ancak Çukurova grubunun bu fiyata satmayı düşünmediğini Temmuz ayında açıklamıştı.
  DİĞERLERİ İHALESİZ SATILMIŞTI
  Çukurova Grubu’na ait ve TMSF tarafından el konulan Akşam gazetesi, Show TV ve SKYTürk 360 televizyonu ihalesiz olarak hükümet yandaşı gruplara ihalesiz olarak satılmıştı.

  Kaynak: Sozcu.com.tr
   
  #1
 2. Cracker8x
  Offline

  Cracker8x Ist oft hier

  Registriert:
  5. November 2009
  Beiträge:
  104
  Zustimmungen:
  2
  Punkte für Erfolge:
  18
  AW: Digiturk ihale ile satılacak!

  Nezaman satilacak

  Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 4
   
  #2
 3. lebak2013
  Offline

  lebak2013 Ist gelegentlich hier

  Registriert:
  30. Oktober 2013
  Beiträge:
  39
  Zustimmungen:
  1
  Punkte für Erfolge:
  8
  AW: Digiturk ihale ile satılacak!

  satsada kurtulsak adamlar mafya gibi birsey.
   
  #3
 4. GORAX
  Offline

  GORAX VIP

  Registriert:
  18. April 2009
  Beiträge:
  609
  Zustimmungen:
  144
  Punkte für Erfolge:
  43
  Ort:
  Izmir/Stuttgart
  AW: Digiturk ihale ile satılacak!

  Güzel bir analiz:

  Digiturk’te ibre kimi gösteriyor?

  Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş yani Digiturk, TMSF’ye geçtikten sonra, onu elde etmek isteyenler arasında çok ciddi bir yarış olacağını düşünmüştüm. Yaptığım sondajlarda da piyasa değeri için ‘2 milyar dolar etmeli. Bu değer üzerinden yüzde 53 için fiyat verilmeli’ diyenler ağırlıktaydı.

  Bu değerlemeyi ekonomik endikatörleri masaya koyarak bilimsel kriterlere dayanarak yaptıklarını sanmıyorum. Zira Digiturk ile ilgilenenlerden duyduğum şirketin içi değerleme yapabilmeye imkan verecek şeffaflıkta değil.

  Tam olarak kaç Digiturk abonesi var, bunların ne kadarı Lig TV abonesi, tam bilememekten fotoğrafı net görememekten şikayetçiler. Verilerde tutarsızlık olduğu, rakamların birbirini tutmadığı söyleniyor.

  Abone sayısı ile ilgili net rakamları göremiyorsanız ya da farklı kanallardan farklı rakamlar geliyorsa, ileriye dönük projeksiyon yapmanız da bir fiyat biçmeniz de kolay olmuyor.

  Nitekim günün sonunda talipli sayısından ve ortaya çıkan rakamlardan da fiyatlama konusunda ciddi bir tereddüt olduğu anlaşılıyor.

  İki teklif arası yüzde 40

  Türk Telekom yıllardır Digiturk ile ilgilenir. Daha doğrusu Süper Lig yayın hakları ile ilgilenir.

  D Smart da tam anlamı ile büyümeyi, gerçek patlamayı maç yayınlarını almadan yapamayacağını, bu haliyle hep Digiturk’ün gölgesinde kalacağını bilir.

  Bu kuruluşlardan Türk Telekom yüzde 53 Çukurova payı için 530 milyon dolar ödemeyi önerdi. D Smart’ın fiyatı ise Türk Telekom’a göre yüzde 40 daha fazlaydı. D-Smart yüzde 53 hisse için 742 milyon dolar teklif etti.

  Türk Telekom’un fiyatına göre Digiturk’un toplam ederi 1 milyar dolara, D-Smart’ın teklifine göre ise 1.4 milyar dolara geliyor. Yani ikisi de 2 milyar dolar tahmininden çok uzak.

  Bu iki rakamın da Karamehmet’i tatmin etmediği konuşuluyor.

  Bu arada Digiturk’ün halen yüzde 47’sini elinde bulunduran Providence Equity Partners’ın da kalan hisseleri almaya yakın olduğu konuşuldu.

  Fon kazanıp çıkmak ister

  Ancak onlar 2005 yılında bu şirkete yatırım yaptıklarında bir süre sonra paralarını çoğaltıp çıkmayı hedeflemişti.

  Bunun tam aksi bir hareketle bu kez yüzde 100’üne sahip olma konusunda tereddüt yaşadıklarını duyuyorum.

  Digiturk’un satış sürecini takip edenlerden duyduğum kadarı ile sürpriz bir alıcı çıkmış ortaya.

  Katar Ulusal Varlık Fonu’nun Digiturk’ün yüzde 53’ü için 925 milyon dolara kadar fiyatı yükselttiği konuşuluyor.

  Katarlılar’ın teklifine göre toplam değer 1 milyar 750 milyon doları geçiyor.

  175 milyar dolarlık varlık yöneten fon biraz daha yükselebilir.

  Bu rakam mevcut alıcıları kızıştırmak için ortaya atılmış bir dedikodudan ibaret de olabilir.

  Her ihtimali gözönünde bulundurmak lazım. Nihayetinde Karamehmet’in burada yapılacak satıştan gelecek paraya ihtiyacı var. (Tabii TMSF kendisine kabarık bir fatura çıkarmaz ve parayı bölüşmede insaflı davranırsa)

  Ancak şu bir gerçek ki Rekabet Kurumu’nun geçtiğimiz günlerde verdiği karar Digiturk’ün 3 hafta önceki fiyatını değiştirmiş vaziyettte.

  Rekabet Kurumu, Süper Lig için Paket A Yayın Hakları Sözleşmesi kapsamında yayın haklarının 2015-2016 ve 2016-2017 futbol sezonlarını da içerecek şekilde devrini düzenleyen sözleşmeyi inceledi ve Futbol Federasyonu’nun bireysel muafiyet tanıyan kararını geçerli kabul etti.

  Yani uzun bir süre daha Digiturk en değerli varlığı olan yayın haklarını elinde tutacak.

  Fiyatlamaların yeniden gözden geçirilmesi bu gelişmedendir...

  Kaynak: gazetevatan.com
   
  #4

Direkt Antworten

Überprüfung:
Der Entwurf wurde gespeichert Der Entwurf wurde gelöscht

Diese Seite empfehlen

OK Mehr information

Diese Seite verwendet Cookies. Mit Ihrem Klick auf OK stimmen Sie der Verwendung von Cookies zu. Andernfalls ist die Funktionalität dieser Website beschränkt.