Digital Eliteboard - Das Digitale Technik Forum

Registriere dich noch heute kostenloses um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereiche, welche für Gäste verwehrt bleiben

LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

orion77

Ist gelegentlich hier
Registriert
27. Oktober 2009
Beiträge
37
Reaktionspunkte
10
Punkte
8
Ort
TM
Hai noroc!.... Hallo! wie auch immer!


Deschid aici o noua Thema in care sa ne schimbam pe limba noastra experianta in domeniul SERVER LINUX / script / Probleme / setari /comenzi/ nervi etc!
si tot ce apartine de server pe baza de Linux Ubuntu sau si alte forme ale linuxului!
Exista tot felul de pdf date in tot netul dar foarte putini se ocupa sa fac un server ...pe Pc sau pe alte mainbords simple si mult mai ieftine ca Dreambox-uri care ca si pret ( facute prin China ) ne storc de bani si profita de noi ca si fabricile de zigari+ casa de inpozite ( finanzamt )!
Cum stim , prin Dreambox la un momentdat se umple paharul si clientii se anunta din ce in ce mai des!! Deci ...... time to change!!!!

Ca sa va dau putin pofta de a face ceva in directia asta tin sa va anunti ca nu vorbesc din burta si astept sa-mi dea cineva tot pe tava ci eu m-am apucat singur si dupa o saptamana de nervi si autoeducatie in Linux ( sunt foarte incepator ) am reusit sa pun pe picioare cateva servere care au urmatoarele caracteristice technice:


Linux Ubuntu Server 9.04
500 Mhz 256 DDR cu CF 4 Gb Alix.3d3 Board
2x USB
3,5 W... 4W Stromaufnahme!!!!!!!
Dimensiuni 160mm X 100 mm !!!!!!

Cei care sunt interesati si au intrebari cum functioneata toata lucrarea asta.... puneti si nu va sfiati!
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Arata Dragut
Si eu m-am gändit sa fac ceva da timpul nu imi permite
Mä gändeam sa pun pe un Fritz 7270 chiar am primit unul nou nout sau pe un laptop
Dar imi da de gändit si mie

mfg
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Eu mi-am cumparat un I-net Laptop mic cu 250€ anumit ca sa am un consum si spatiu mic . Dar in momentul in care am pus Ubuntu pe el au inceput problemele! Diverite componente nu au fost recunoscute, DHCP / Static umschaltung probleme! Din tot felul de lipsa de Drivers ptr Network . Si tot asa pana cand m-am gandit ca trebuie ceva mult mai simplu si cu putere mare! Plus e ca pretul e de doar 139 € incl Post! Acum incep sa disolv toate Dreamurile ...! A-mi las doar DM800 -le !
 
Zuletzt bearbeitet:
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Acu chiar ca sänt curios dane si noua o adresa sa vedem ce ai cumparat ?De unde ? sa comparam preturile

mfg
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Am aflat ca sunt numai 5 Firme in Germana care vand . Daca loc. in Germania cea mai serioasa si foarte rapida e varia-store.com !

Du musst dich Anmelden oder Registrieren um diesen link zusehen!


Intr-un Komplettpaket e tot ce-ti trebuie!! Binenteles Smargo nu e inclus!
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

ALIX.3D3 Ajunge!
am platit prin Paypal si a doua zi a fost pachetul la usa! Respect!


Plus ca la varia-stone sund bordurile cu ultimile BOIS pe ele si nu mai terbuie update la bios !
 
Zuletzt bearbeitet:
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

intreb si eu acuma ca Noob

ce faci cu asa ceva ??

ptr. ce sunt bune ??

la ce se poate folosi ??


intreb ca habar nu am de cele scrise mai sus de voi :read:
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Pai in primul rand daca faci un Server ca lumea nu-l faci pe Dreambox ci pe un sistem extern! Daca ai si tu ceva legaturi de C-linien merge cu o super viteza si stabilitate! Ca server nu se mai ocupa de altele chesti din system ci doar de una si buna ..... de exemplu CCcam si atat! Char acum lucrez la legaturi VPN ! Sper sa-o rezolv si pe asta! Eu char acuma fac niste teste pe el si observ ca am un CPU BELASTUNG de 0,3 % ! Pana acum am tot pus pe Dreamnuri si le-am config ca server! Pentru mine e sa mai pun pe Dream .... Istorie! Gruss
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Ai testat cumva si o gamma karte ?
Normal nu cred ca merge
Oricum am comandat si eu unul si mai incerc si pe un Fritz´box sa fac diferenta
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

apoi emil1- dupa cite stiu eu - tu ai incercat server - care nu stiu- si nu a avut multa viata la tine
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Viata este si acum dar eu nu las neparolat nici o linie
Unde e F: trebuie sa fie si un C:
mfg
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

aso-

also Colegul meu emil1- sper ca nu te ai suparat sau inzeles gresit
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

@orion77

in treadul nr. #5 de la aceasta tema - ai dat un link

vad ca aici difere pretzurile - de la 133 la 149€

okay- nu este mult - dar care este diferenza si din care cauza ??

Cum am spus- in legatura de server sunt 0 la puterea 10

da si tu detalii mai concrete - ca sa inteleaga si unul ca mine :)
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Da de unde fi serios la ce sa ma supär !
Idea e buna si pentru mine pentru ca pot lucra la alte imagini linistit fara sa ma mai gändesc ca nu sint online
Mai tot timpul se gaseste cäte ceva

mfg
 
AW: LINUX SERVER Ubuntu .... sfaturi !

Salut,
eu locuiesc in Germania, iar daca aveti nevoie de support linux nu ezitati sa intrebati. Linux / BSD folosesc de mai mult de 10 ani.

Dar sunt "nou" in ale Satelitilor si am cateva intrebari la voi referitor la:

  1. ce fel de reciver sa folosesc, ce imagine de firmware si ce program de winblows sa folosesc pentru a putea "prinde" programele romanesti.
  2. Ce fel de card/slot sa folosesc pentru programele codate.
  3. Acum am sat-spiegel(oala) pusa pe THOR2,3
  4. Pe care alte satelite se mai afla programe romanesti.
  5. ce fel de DVB-S placa sa foloesc pentru PC/Notebook (USB sau PCI)
Multumesc anticipat pentru indrumari si critica.

Salutari
 
Zurück
Oben