Digital Eliteboard - Das Digitale Technik Forum

Registriere dich noch heute kostenloses um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereiche, welche für Gäste verwehrt bleiben

Garmin largohet nga celularet

Bessat

Best Member
Boardveteran
Registriert
21. November 2008
Beiträge
1.484
Reaktionspunkte
737
Punkte
273
Ort
MediaWelt
Garmin heq dorë nga celularët?

Shefi i financave të kompanisë Garmin Kevin Rauckman në një intervistë dhënë agjencisë së lajmeve Reuters ka deklaruar se ekziston mundësia që kompania të tërhiqet nga tregu i telefonave të mençur gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.
Sipas tij, telefonat Garminfone e Nuvifone po shiten më dobët sesa që ishte pritur, e prodhuesi do të duhet të vendosë, të dyfishojë përpjekjet, apo të tërhiqet.
Gjatë pranverës të hyrat e përgjithshme të kompanisë nga shitja e telefonave të mençur (smartphones) ka qenë gjithsej 27 milionë dollarë. Për krahasim, Apple nga shitja në periudhën e njëjtë nga iPhone ka pasur të hyra prej hiq më pak se 5. 33 miliardë dollarë.
Ani pse në fushën e pajisjeve të veçanta GPS Garmin ka rritur pjesëmarrjen e vet, nga kompania kanë tërhequr vërejtjen se telefonat e mençur po ua vjedhin blerësit. Vlerësimet janë se këtë vit janë shitur pesë deri në dhjetë milionë pajisje GPS më pak, e krejt kjo për shkak të aplikacioneve Google Maps e Ovi Maps të cilat në mënyrë standarde tani vijnë në celularë.
 
Zurück
Oben