Digital Eliteboard - Das Digitale Technik Forum

Registriere dich noch heute kostenloses um Mitglied zu werden! Sobald du angemeldet bist, kannst du auf unserer Seite aktiv teilnehmen, indem du deine eigenen Themen und Beiträge erstellst und dich über deinen eigenen Posteingang mit anderen Mitgliedern unterhalten kannst! Zudem bekommst du Zutritt zu Bereiche, welche für Gäste verwehrt bleiben

czy sie oplaca wymiana na LED

elasigi

Hacker
Registriert
7. Juni 2009
Beiträge
322
Reaktionspunkte
21
Punkte
78
Czy jest oplacalna wymiana starych zarowek na oszczednosciowe. Przecietnie swieca u mnie 1000 watt przez ok 2 godziny , czyli 2 kwh na dzien , 60 na miesiac , to chyba daje jakies 15 euro na miesiac . Zeby wymienic stare zarowki musze zainwestowac ok 200 Euro na LED i oszczednosciowe lampy.
Ile watt w LED albo innych bedzie odpowiednikiem 1000 watt w starych zarowkach.
Ma ktos jakies doswiadczenie z wymiana oswietlenia i okresie uzywalnosci ?
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

pozadne ledy dzialaja jakies 50.000 godzin , zarowki jakies 4000-6000

mozna wiedziec co ty 1000w swiatla oswietlasz ??

a wymiana na ledy sie napewno oplaca , nie wazne ile wat bieze lampa , tylko ile lumuw daje i ile potrzebujesz

ja wymienilem jakies 3 lata temu i od tego czasu nie mam ani jednej zaruwki w domu

PS.
3w led z 300lumami to jest jakies 30-40w z normalnej zaruwki !!!

wiec jak teraz masz 1000w , to na ledach bylo by jakies 300-400w , i moim zdaniem jasniejsze swiatlo jak z zaruwek
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

ah , ty to tak liczysz

wszystko razem sie i tak nie swieci , wiec nie zuzywasz 1000w nonstop

ja np. w wohnzimze mam 8 x 4w led leisty , i swiatla jest genug , z tego ino 2 lampy sie swiecon abend , jak cza wiecej to sie zalancza reszte
w kuchni np. 2 x 10w led leisty na suficie , w badezimze jakies 25w sie nazbiera , 2 kinderzimry po jakies 10-15w , schlafzimer 15w , w keler 2 neonuwki , bo mi sie niechcialo kabli ciagnac :D

wymienic mozna wszystko , zalezy od tego jakie lampy masz i czy led swiatlo ci z tych lamp wystarczy , ale na 100% zaoszczedzisz na stromie
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

Teraz nie mam nic do roboty, emeryt ma fajne zycie, wiec sprawdze zuzycie na liczniku, jak rodzinka bedzie poza domem, wylacze lodowke i zalacze tylko
oswietlenie , bede mial wtedy dokladne zuzycie . Chyba powinno cos takiego w praktyce sie sprawdzic?
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

nie musisz nic z pradu wylaczac , lampa led jest oszczedniejsza od normalnych zaruwek

3w led to jest odpowiednik 40w zaruwki = ta sama ilosc swiatla , 37w oszczednosci

oczywiscie 1 zaruwki nie bedziesz swiecil , bo za ciemno bedzie , ale uwiez mi to jest zajebista oszczednosc , uzywam sam od 3 lat , i zadnych zaruwek wiecej niechce
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

Mozesz mi konkretnie powiedziec , ile w twoim przypadku oszczedzasz na wymianie zarowek,?
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

ciezko to konkretnie powiedziec , ja mam zrobiony ze solara APC system ( panel slaoneczny laduje batetrie , a ja z tych bateri ciagne prad do swiatla ) , do ktorego jest to wszystko podlaczone , wiec i tak +- 80% swiatla w domu nie leci z licznika pradu

ja swiatlo nie zalaczam na czas , tylko wtedy kiedy jest potrzebne , jezeli mi to co jest nie wystarcza , to zalaczam wiecej
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

150AH bateria z auta podlaczona do ladowarki slonecznej , na balkonie panel , slonce swieci laduje baterie , wieczorem z bateri leci prad w calym mieszkaniu

oczywiscie instalacja zrobiona extra na 12v

gdyby tak braklo pradu w bateri bo ogranicznik w ladowarce odlaczy baterie zeby nie wydoic bateri do zera , i automatycznie sie zalacza zasilacz z 230v na 12v i zasilanie jest nadal , tylko ze z pradu , gdy slonce znowu doladuje baterie , system sie automatycznie przelacza spowrotem na system sloneczny i wylacza zasilacz

system dziala od 2 , no prawie 3 lat , wisi na tym wszystkim ; oswietlenie aqiarium , 6 x fritzfon , fritzbox , FTP Synology sever , CS server , lan spliter , oswietlenie sufitu w ( stolowym , 2 x dziecece pokoje , wc , lazieka , kuchnia , sypialnia , przedpokuj ) , w stolowym jeszcze podswietlenie mebli , ale bardzo zadko uzywane
u dzieci na biurku jeszcze 2 x 6w led lampy , no jak by mialy ciemno do czytania czy odrabiania lekcji

gdzies w forum juz byly wstawiane zdiecia z calego systemu , ale nie pytaj gdzie , za duzo mam beiträguw zeby szukac
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

roboty nie ma duzo , tylko w zaleznosci od odleglosci gdzie bateria i gdzie lampy , itp. musisz wziasc pod uwage ze kable muszom byc grubsze jak normalnie do 230v

prad staly na dluzszym kablu szybciej sie traci , dlatego polecam minimum 2,5mm do max 5m , jezeli kable majom byc dluzsze to minimum 4-6mm

jestem elektronikiem i elektrykiem , nie polecam robic czegos takiego jak sie nie ma pojecia o czyms takim !!!!!!! , grozi wyjaraniem mieszkania albo instalacji !!!

w zasadzie potrzeby a ci tylko 1 kabel do okloa mieszkania , drugi juz masz w postaci uziemienia albo rurek z kaloryferuw ( to sie nadaje na minus !! )

PS.
jak bym mial swojom wlasnom haupe , to na 100% bym za prad juz nie placil , prad to jedna z najlatwiejszych zeczy do wyprodukowania samemu :good:
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

To dobrze ze piszesz o tych przekrojach bo na logike to bym zakladal cienkie przewody Cala instalacje robilem 2,5mm w domu (akurat to byly lata 87-88 ) i taki zalatwilem (wowczas w Pl sie zalatwialo nie kupowalo "tak sie mowilo bo placic trzeba bylo")Takze cala instalacje mam zrobiona 2,5 mm(gniazda i oswietlenie) To teraz musze poczytac jeszcze na ten temat i pomyslec dokladnie jak zrobic
Dzieki wielkie
 
AW: czy sie oplaca wymiana na LED

Po roku czasu, wymianie zaröwek w moim domu na led , koszt inwestycji ok 80 euro,, zuzycie energi spadlo z 3400 kwh na 3000 kwh, to daje ok 100 euro oszczednosci.
Czyli sie oplacilo i polecam taki sposöb oszczedzania .
 
Zurück
Oben